Принцот Хари и Меган Маркл може да останат без кралските титули

Британскиот пратеник и член на Конзервативната партија Боб Сили најави дека планира да предложи закон што ќе овозможи на принцот Хари и Меган Маркл да им бидат одземени титулите војвода и војвотка од Сасекс.

Нацрт-законот се очекува да биде готов до крајот на годината и ќе им овозможи на британските парламентарци да гласаат за давање овластување на Тајниот совет да го деградира кралскиот статус на двојката.

Сили потврди дека ќе го напише предлогот за новиот закон, само еден ден по објавувањето на документарниот филм за Хари и Меган на Netflix, што предизвика бес кај некои кралски фанови. Сепак, тој тврди дека размислувал за предлог-законот уште пред документарецот, истакнувајќи дека имало „политички проблем“ со коментарите на Хари, бидејќи Хари престанал да работи како постар член на кралското семејство пред повеќе од две години.

Многу проблематичен пар

Нејасно му е зошто Хари продолжил да ја користи својата титула додека истовремено ја „уништувал институцијата на монархијата и неговото семејство“.

„Покрај тоа што го уништува неговото семејство и заработува на својата беда, тој напаѓа и некои важни институции во оваа земја“, рече Сели, според Sky News.

За потенцијалното отстранување на титулите коментираше и министерот за вработување Гај Оперман, кој е убеден дека Хари и Меган се „целосно ирелевантни“ за напредокот на Обединетото Кралство, како и на целото кралско семејство.

„Мислам дека тие се очигледно многу проблематичен пар, што мислам дека секој што ќе ги погледне може да каже колку е тажна состојбата на работите. Затоа се согласувам дека тие се целосно ирелевантни за оваа земја и напредокот на оваа земја и кралското семејство што сите ние го поддржуваме“, рече Оперман.

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Живот

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Read more

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Read more

Најсреќните луѓе имаат квалитетни односи со семејството и пријателите

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе