Живот

Принцот Вилијам по раѓањето на синот: Александар е добро име

26. април 2018 - 12:21 | А.С.

Пред мисата по повод одбележувањето на Денот на сеќавање на австралиските и новозеландските војници кои служеле и загинале во војни и мировни операции, принцот Вилијам се дружеше со гостите и во еден од разговорите навести како би можело да се вика новото кралско бебе, синот што тој и Кејт Мидлтон го добија пред три дена.

Александар Даунер, австралиски дипломат во Велика Британија, го праша принцот: „Дали сте размислувале да му дадете име Александар?“, а Вилијам на тоа одговори „Баш убаво што спомнавте... Александар е добро име.“

Името има историја во кралското семејство.

Александра е средното име на кралицата Елизабета Втора, а Александар е средното име на принцот Џорџ, постариот брат на штотуку родениот принц.

Британците се обложуваат на можни имиња за кралското бебе, а засега најдобро котираат Алберт, Артур, Џејмс и Филип.

Коментирај