Природни начини како да го контролирате високиот крвен притисок

Високиот крвен притисок може да предизвика сериозни здравствени проблеми. Хипертензијата може да биде тивок убиец – се проценува дека ширум светот од висок крвен притисок страдаат 1 милијарда луѓе.

Секој десетти човек има проблеми со висок притисок, па затоа е важно да знаете како да се справите и да си помогнете.

Исхраната е клучна за намалување на високиот крвен притисок. Прво што треба да направите е да го намалите внесот на солта во организмот. Треба да внесувате храна која е богата со калиум, магнезиум и растителни влакна.

Лекарите велат дека овие намирници треба да ги консумирате редовно доколку имате проблеми со висок притисок. Се разбира, може да ги консумирате и ако сте здрави но сакате да го намалите ризикот од кардиоваскуларни заболувања.

Овошје

Јадете јаболка, банани, грозје, манго, портокали, ананас, мандарини. Консумирајте и сок од калинки – доволно е само една шолја дневно за да го намалите притисокот.

Лосос

Омега-3 масните киселини се здрави масти кои му се потребни на вашето тело за да функционира правилно. Омега-3 масните киселени го намалуваат крвниот притисок. Содржат и витамин Д кој го намалува крвниот притисок. Јадете лосос, пастрмка, скуша и туна.

Истражувањата покажаа дека омега 3 масните киселини кои се содржат во лососот го намалуваат високиот крвен притисок.

Цитрусно овошје

Лимонот, портокалот и другото цитрусно овошје е богато со витамини и минерали и помага во намалување на крвниот притисок. Лимонот е полн со флавоноиди, што е уште една причина повеќе зошто треба да го консумирате.

Семки од тиква

Семките од тиква имаат голема количина на хранливи материи кои го контролираат високиот крвен притисок. Содржат магнезиум, калиум и аминокиселини кои се клучни за намалување на притисокот.

Чоколадо

Темното чоколадо е одлична намирница за намалување на крвниот притисок.

Маслиново масло

Користете го маслиновото масло за подготовка на храна. Оваа навика ќе ви овозможи да го намалите крвниот притисок.

Ореви

Оревите содржат калиум, магнезиум и други минерали кои се познати партнери за симнување на крвниот притисок. Не само оревите, туку и бадемите, лененото семе и лешниците исто така се многу добар избор доколку имате проблеми со високиот крвен притисок. Оревите имаат висок процент на омега-3 масни киселини.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Здравје

Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Read more

Пет причини поради кои сте постојано жедни

Read more

Исфрлањето на глутенот од исхраната не е за секого безопасно

Read more

Најнездравиот начин на подготовка на јајца

Read more
 

Магазин

Кои се најбогатите земји на светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајки и деца, фејл компилација

Читај повеќе

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бувот писмоносец кој не сакаше да се оддели од писмото

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете 600 калории додека ги правите овие вежби дома

Читај повеќе

Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Читај повеќе

Како да препознаете кога е жената сексуално возбудена?

Читај повеќе

Колку милијарди долари доби Мелинда Гејтс по разводот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Читај повеќе