Природни решенија: Што треба да направите при убод од оса?

Убодите од оси се чести во текот на летото, а можат да бидат и прилично непријатни.

По убод на оса може да се појави болка, чешање, оток и иритација на кожата. За среќа, постојат природни решенија кои можат да ви помогнат при ваква ситуација.

Блага реакција

Ако веднаш по убод на оса се појави блага реакција, може да ја третирате дома, со природни решенија. Наједноставен начин е местото на убодот да го измиете со сапун и вода, за да се отстрани отровот.

Ставете лед на местото на убодот, за да се намали отокот. Постојат и други решенија кои можат да ги намалат чешањето и отокот:

- сода бикарбона може да ја ублажи иритацијата на кожата и да ја смири реакцијата

- оцетот помага кај убод на оси бидејќи киселоста на оцетот помага да се неутрализира убодот

Освен овие природни решенија може да користите крема со хидрокортизон која ги ублажува болките и отекувањето, како и антихистаминици кои помагаат при отекувања.

Силна реакција

Ако имате силна реакција на убод од оса важно е да побарате лекарска помош. Убодите од инсекти можат да бидат сериозни и затоа е потребно да одите на лекар особено ако сте алергични на убод од некои инсекти.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Здравје

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Read more

Докторка открива што може да ви помогне ако ви се лоши на пат

Read more

Колку треба да пешачите секој ден за да го намалите ризикот од срцеви заболувања?

Read more

Симптом на рак кој не треба да го игнорираме

Read more
 

Магазин

Нова јапонска апликација за запознавање им помага на осамените да најдат ВИ партнери

Читај повеќе

Како да препознаете дали сте навистина гладни или само стрвни?

Читај повеќе

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Читај повеќе

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Читај повеќе

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Читај повеќе

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Читај повеќе
  • play_arrow

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Читај повеќе

Докторка открива што може да ви помогне ако ви се лоши на пат

Читај повеќе

Дали успеа експериментот на Венеција да наплаќа за влез во градот?

Читај повеќе