Природни средства со кои може да се ослободите од мравките во домот

Постојат природни начини со чија помош може да се ослободите од инвазијата на мравки во домот.

Сок од лимон

Наполнете сад со сок од лимон и со распрскувач испрскајте во близина на отвори како што се прагови, прозорски рамки и пукнатини во ѕидови.

Цимет

Може да биде во облик на етерично масло или во облик на прав, циметот е одлично средство бидејќи мравките не можат да го поднесат неговиот мирис.

Ловоров лист

Издробени листови ставени во газа можат да бидат одлично решение против мравки, а истовремено и мириса убаво.

Талог од кафе

Не ги убива мравките, но ги држи подалеку. Талогот од кафе е одлично средство против овие инсекти.

Оцет

Ефикасен е ако го распрскате на најважните места, во близина на гнездото, на прозорски рамки. Во кујна, секаде каде има премини. Брзо се суши и мирисот исчезнува, но не и за мравките.

Мед

Природна и евтина алтернатива е користење мед кој ги привлекува мравките и делува како мамка. Ставете во сад малку мед во близина на нивните пролази и мравките, привлечени, ќе влезат во садот и ќе останат заробени во него.

Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Чек дис аут

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Read more

Најчудните моменти снимени со камера, фејл компилација

Read more

Оригиналниот воз Ориент Експрес наскоро ќе се врати во Европа

Read more

15 најголеми тунели низ човечката историја

Read more
 

Магазин

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Читај повеќе

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Читај повеќе

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Читај повеќе

Десет најчудни симптоми на бременост

Читај повеќе

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Читај повеќе

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Читај повеќе

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Читај повеќе

Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Читај повеќе