Пристигна новиот Mercedes-AMG GLC Coupe

Слична приказна како обичниот GLC AMG.

Иако имињата ги носат звучните ознаки GLC43 и GLC63 S E Performance, овде, како и кај некои претходници, приказната не оди подалеку од четири цилиндри. Mercedes веќе ја покажа својата „храброст“ нудејќи нешто слично на другите модели, вклучувајќи го и SL.

Значи, GLC63 S E Performance нема никаква врска со поранешниот атмосферски ѕвер (M156 – 6.2 V8), ниту со неговиот наследник, ниту со кој било мотор со шест цилиндри.

Овој теренец е придвижуван од 2.0 бензински мотор со 476 КС и додава 204 КС и 320 Nm електричен погон. Епилог е вкупно околу 500 kW или 680 КС, и 1020 Nm вртежен момент.

Благодарение на значителната маса, забрзувањето до 100 км/час останува во опсег од 3-4 секунди или 3,5 секунди, додека максималната брзина е ограничена на 275 км/час.

Батеријата има капацитет од 6,1 kWh, нуди автономија од само 12 км, а се полни преку полнач од 3,7 kW.

Возилото тежи 2.310 кг.

Можеби поинтересен би можел да биде AMG GLC 43, кој се потпира исклучиво на 2.0 бензинец со 421 КС и краткорочна помош од „лесниот“ хибриден систем (стартер со дополнителни 14 КС и 150 Nm).

Овде е достапен и погон на четири тркала, а спринтот до 100 км/час трае 4,8 секунди со ограничени максимални 250 км/час.

За потсетување, претходниот истоимен модел користеше 3.0 битурбо V6 со 385 КС и, погодувате, ги имаше истите перформанси. Овој модел тежи нешто помалку од два тона, а според официјалните податоци троши околу 10 l/100 км.

Според тоа, AMG верзиите на Mercedes GLC се исти како купе варијантите. Исто така, нема други новитети во доменот на самата механичка основа, суспензијата и погонот.

Сè е исто освен просторот на задната клупа, што исто така може да биде сериозна предност на класичниот GLC.

Цените не се објавени, но добар водич е тоа што, кога станува збор за класичниот модел GLC, послабата верзија започнува од 86.870 евра во Германија, или 121.856 евра за помоќната опција.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Авто новости

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Read more

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Read more

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Read more

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Се гради друмско чудовиште побрзо од модерната Формула 1

Читај повеќе

Porsche наводно тестира хибриден V4 на моделот 911

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција автомобили вредна над 100 милиони долари?

Читај повеќе

Volkswagen наместо откази дели решенија за предвремена пензија

Читај повеќе

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе