Пристигна Tesla Model S Plaid со над 1.000 коњски сили

Првите примероци на врвната верзија на лимузината на Tesla стигнаа до нивните сопственици.

Model S Plaid беше најавен пред неколку години, а сега почнаа и првите испораки на овој фантастичен автомобил.

По тој повод, се одржа мала церемонија на која зборуваше првиот човек на компанијата, Илон Маск.

За потсетување, Model S Plaid спаѓа во самиот врв на производството на Tesla. Автомобилот има три електромотори и погон на сите четири тркала, а Маск тврди дека тој е „најстартниот производствен автомобил на денешницата“.

Електричниот погон испорачува 1.034 КС (761 kW) и му овозможува на возилото да забрза од 0-60 милји на час (0-96 км/ч) за 1,99 секунди, додека од мирување до четвртина милја (402 матри) потребни му се 9,23 с.

Максималната брзина е одредена на 322 км/ч. Сепак, оваа брзина во моментов е можна само на хартија, бидејќи бара посебен, опционален сет на гуми - кои сè уште не се ни направени.

Автономијата на возење се проценува на 628 километри, а доколку клиентот се определи за опционалниот сет на 21-инчни тркала, радиусот се намалува на 563 километри.

Инаку, Model S Plaid првично имаше цена од 119.990 долари, а Tesla ја зголеми за 10.000 долари, на 129.990 долари, пред почетокот на производството.

Американскиот производител планираше и верзија над оваа, која би носела етикета Model S Plaid +, но во последен момент се откажале од ваквата идеја.

Причината, според самиот Маск, е што „обичниот“ Model S Plaid е „толку добар автомобил“ што верзијата „плус“ не е потребна.

Remote video URL
реклама

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Авто новости

Land Rover го претстави моделот Defender Trophy Edition

Read more

Audi RS6 vs BMW M550i – кој е побрз?

Read more

Поглед во тјунираниот „ѕвер“ BMW X7

Read more

Volkswagen го претстави малиот кросовер Taigo

Read more
 

Автомобили

  • filter

Land Rover го претстави моделот Defender Trophy Edition

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi RS6 vs BMW M550i – кој е побрз?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот „ѕвер“ BMW X7

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го претстави малиот кросовер Taigo

Читај повеќе

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Lamborghini што остава без здив

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше новата Lada Niva Bronto во Русија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Читај повеќе