Пристигнаа милион кинески вакцини во Србија, новинарите со приоритет во вакцинацијата

Авионот со товар од еден милион дози на кинеската вакцина Sinopharm денеска слета на белградскиот аеродром Никола Тесла, а беше пречекан од српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој најави дека и новинарите ќе бидат вклучени во приоритетната листа за вакцинирање, јави дописникот на МИА од Белград.

Вучиќ посочи дека со овие еден милион дози ќе бидат вакцинирани половина милион луѓе.

„Во понеделник ќе пристигнат уште 19.500 дози од вакцината  на Pfizer, а во вторник уште 250.000 на вакцината Sputnik V, така што до среда ќе имаме над 1,4 милиони дози во Србија“, истакна Вучиќ.

Како што соопшти кризниот штаб, Агенцијата за лекови веќе започнала со постапката за контрола на кинеската вакцина дали ги исполнува сите стандарди, а се очекува „доколку успешно помине“, вакцинацијата да започне утре или в понеделник.

Досега ги набавивме сите вакцини врз основа на билатерални договори, посочи Вучиќ.

„Преку Ковакс, не примивме ниту една вакцина, како ни другите, ниту една вакцина, иако плативме 4,85 милиони долари котизација, дадовме уште два милиони евра. Оливер Вархеjи е добар човек и не се сомневам. Есента ќе биде за нас потешка', изјави претседателот на Србија.

Тој потврди дека со кинеската вакцина ќе биде вакциниран за една недела и дека преговара со Ковакс за вакцината AstraZeneca и дека очекува „до јуни и јули во Србија да има пет или шест вида вакцини“.

Вучиќ исто така кажа дека побарал од премиерката да ги стават новинарите на приоритетната листа и дека од понеделник и вторник, новинарите ќе можат веднаш да се вакцинираат, бидејќи работат на терен-да не ги загрозуваат нивните роднини и соговорници.

Српскиот претседател изрази загриженост за новите видови на COVID-19, што доаѓаат од Велика Британија и Јужна Африка и оти е  „страшно важно да се забрза вакцинацијата во Србија“.

Тој побара од министерот за здравство Златибор Лончар од вторник да започне вакцинирањето буквално насекаде и да ја испрати вакцината во најоддалечените делови на земјата. 

реклама

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Регион

Грција останува затворена за државјани на трети земји

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Авион принудно слета во Софија откако патник се обидел да влезе во пилотската кабина

Read more

Бугарскиот Парламент го одби предлогот: Нема да се купуваат руски вакцини

Read more
 

Вести

Марш под мотото „Држава што не постапува е држава што силува“ по повод 8 Март

Читај повеќе

316 нови случаи од 1.562 тестирања за COVID-19

Читај повеќе

Маж исчезнал во водите на Вардар во близина на ПИОМ

Читај повеќе

Американците очекуваат до 2030 година да имаат жена за претседател

Читај повеќе

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Читај повеќе

Приведен крадец од Скопје, извршил 33 кражби во Битола и во Охрид

Читај повеќе

Истражители на СЈО му вршеле закани и притисоци на обвинет во случајот „Тортура”

Читај повеќе

Филипче: Не се предвидени нови рестрикции за угостителските објекти

Читај повеќе

Царовска: Жените просветителки ја создаваа државата, жените просветителки ја градат иднината

Читај повеќе