Пристигнаа првите астронаути во кинеската вселенска станица

Кинеските астронаути пристигнаа на новата станица во орбитата на Земјата со што уште еднаш потврдија дека Кина стана нова вселенска сила.

Леталото со тројца астронаути пристигна на новата вселенска станица седум часа по лансирањето. На видео преносот на Кинеската национална вселенска станица (CNSA) можеше да се види како астронаутите влегоа во јадрото на модулот, каде ќе минат три месеци правејќи научни експерименти. Средишниот модул на кинеската станица има одвоени животни простори за секој астронаут. Претходно, астронаутите минале повеќе од 6.000 часа обука, пренесе Science Alert.

Изградбата на станица почна пред два месеци, а би требало да биде довршена следната година. Во октомври треба да пристигнат уште тројца астронаути. За да биде довршена станицата ќе бидат лансирани уште два лабораториски модули, секој тежок околу 20 тона. За 2022 година се планирани уште два товарни лета и две мисии со екипаж.

Меѓународната вселенска станица би требало да престане со работа по 2024 година, иако од НАСА велат дека потенцијално би можела да остане во функција и по 2028 година. Ако Станицата престане со работа во следните неколку години, Кина ќе биде единствената земја со постојана станица во вселената.

URL
Remote video URL
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Никој не сака да работи како сточар, иако платите се и до 50.000 денари

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Вести

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Read more

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали новиот телескоп на НАСА ќе ја реши мистеријата за темната енергија?

Читај повеќе

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Читај повеќе

Што се случува со пчелите ако внесат кофеин?

Читај повеќе

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Читај повеќе

Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Читај повеќе

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 10 милиони конзоли PlayStation 5

Читај повеќе

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Читај повеќе

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе