Пристигнува прва пратка вакцини од рускиот производител Спутник V

Во земјава денеска со специјален транспорт преку компанијата DHL треба да стигне првата пратка вакцини против COVID-19, кои Министерството за здравство ги купи од рускиот производител Спутник V.

Вакцините ќе ги пречекаат министерот за здравство Венко Филипче и амбасадорот на Руската Федерација во земјава Сергеј Баздникин на меѓународниот аеродром во Скопје.

Вакцините, кои се наменети за 3.000 граѓани, се во соодветно пакување, ладен ланец, со запазување на температурите.

-Ова е вакцина која што за разлика од Фајзеровата се чува на температура од -18 до -20 степени, за што нашата инфраструктура е спремна. По преземањето ќе се смести во нашите фрижидери, ќе се организира процесот на вакцинацијата во пунктовите во Здравствениот дом во Скопје, изјави министерот Филипче.

Од кинеската вакцина се очекуваат 200.000 дози од кои одредена количина може да дојде за кратко време, но се уште нема потврда кога. Од Спутник V се очекуваат 200.000 дози или со оние од AstraZeneca вкупно 2.200.000 вакцини треба да стигнат во земјава. Вакцинацијата веројатно ќе почне в среда, најави министерот Филипче.

Во земјава бројот на пациенти заразени со COVID-19 и натаму е во пораст. Во изминатото деноноќие се направени 3.701 тестирањe, а регистрирани се 722 нови случаи со COVID-19. Зголемен број на пациенти има во Скопје, Прилеп, Кавадарци, Гевгелија, Битола… Оздравени се 186 лица, од кои 50 се во Скопје. Починати се девет лица, сите во болнички услови.

Досега во државата се направени вкупно 540.725 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.832, бројката на оздравени пациенти е 94.461, на починати е 3.185, а бројот на активни случаи изнесува 9.186.

Од Министерството за здравство информираат дека има слободни болнички кревети, а сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка.

Надлежните апелираат граѓаните да ги почитуваат превентивните мерки за заштита од COVID-19, велат дека ја следат состојбата и засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но не ја исклучуваат можноста и на почеток на следната недела ќе го кажат ставот.

реклама

Каков секс сакаат жените?

Read more

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Реакцијата на маче додека го гледа „The Lion King“ стана хит на интернет

Read more

Македонија

Филипче: Состојбата со вирусот се смирува, епидемиолошката крива спласнува

Read more

Заев: Околу 750 вработени според Рамковен се веќе распоредени

Read more

Регистрирани 603 нови случаи на COVID-19, 39 починати

Read more

Заев: Во Буџетот има пари за исплата на шестиот пакет економски мерки

Read more
 

Вести

Вучиќ: Американците го поддржаа мини-шенген десет пати повеќе од Европејците

Читај повеќе

Гостиварец присилно ја омажил 19-годишната ќерка во Шуто Оризари каде била силувана

Читај повеќе

Исчезнатата подморница во Индонезија е премногу длабоко за да се извлече

Читај повеќе

Филипче: Состојбата со вирусот се смирува, епидемиолошката крива спласнува

Читај повеќе

Заев: Околу 750 вработени според Рамковен се веќе распоредени

Читај повеќе

Регистрирани 603 нови случаи на COVID-19, 39 починати

Читај повеќе

Заев: Во Буџетот има пари за исплата на шестиот пакет економски мерки

Читај повеќе

Европската комисија подготвува тужба за AstraZeneca

Читај повеќе

Русија почна воени вежби на Крим, вклучени над 10.000 војници

Читај повеќе