Пристигнува првата Razer Android конзола

Претставен е тизер за првата пренослива Android конзола на компанијата Razer.

Компанијата Razer, која многумина најдобро ја знаат по широката понуда на периферни уреди, се здружи со компаниите Qualcomm и Verizon за да ја направи својата прва гејминг конзола - Razer Edge 5G.

Секако, оваа конзола нема да биде ништо револуционерно, иако ја нарекуваат „прва пренослива 5G гејминг конзола на светот“, туку ќе ја подига Android оперативен систем. Значи, ќе биде нешто помеѓу паметен телефон и Nintendo Switch, односно Steam Deck конзола.

Razer Edge 5G се заснова на Snapdragon G3x Gen 1 Gaming платформата, која компанијата Qualcomm ја откри минатиот ноември како референтен дизајн. Тој уред доаѓаше со OLED екран со 6,55-инчна дијагонала и брзина на освежување од 120 Hz, вградена камера, четиринасочни звучници и можности за излез преку DisplayPort USB-C поврзување со монитор.

Во првиот тизер, се чини дека е Razer Edge 5G потрошувачката верзина на Qualcomm уредот. Дизајнот на уредот потсетува на Razer Kishi контролерот, кој сега е интегриран во сопствен самостоен хардвер, наместо да се продава како додаток за телефон.

URL

Сепак, кога оваа конзола конечно ќе биде лансирана на 15 октомври на RazerCon настанот, ќе видиме како купувачите ќе ја прифатат - особено доколку земеме предвид дека функционалноста ќе биде горе-доле како и кај паметните телефони кои ги носиме в џеб.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Гејминг

Ретро PC емулатор пристигна на App Store

Read more

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Read more

Се збогатија играјќи игрици - колку заработуваат најуспешните еспортисти?

Read more

Nintendo објави војна на пиратеријата, тужи две компании одеднаш

Read more
 

Гик

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Читај повеќе
  • filter

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Читај повеќе
  • filter

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Читај повеќе

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе