Притвор за бугарски државјанин за неовластено производство и продажба на дрога

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово нареди спроведување на истражна постапка против државјанин на Република Бугарија поради сторено кривичнoто делo – неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурзори.

Вчера околу 00:15 часот, на граничниот премин Табановце, на излез од Република Македонија, за влез во Република Србија, при контрола на патничко моторно возило Peugeot 807 со бугарски регистарски таблички бил откриен бункер со 71 пакетче марихуана. Бункерот бил направен во подот на возилото до задните седишта.

Марихуаната со вкупно нето маса од 17.665,5 грама, била спакувана во растителен материјал и полиетиленска вакуум кеса обвиткана со транспарентна растеглива фолија. Осомничениот дрогата ја пренесувал заради продажба.

На осомничениот му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.

реклама

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Хроника

Во два одвоени случаи пронајдени 148 мигранти

Read more

Шестнаесетгодишно момче загина во сообраќајка со мотори

Read more

Рибар се удави во Вардар кај Миравци

Read more

Пет лица приведени за поседување дрога

Read more

Вести

Автобуските превозници задоволни од измената на протоколот за исполнетост на капацитетите на возилата

Читај повеќе

139 нови случаи од 1.627 тестирања за коронавирус

Читај повеќе

Пендаровски утре ќе му врачи мандат за состав на нова Влада на Заев

Читај повеќе

Германија: Поради заразен ученик во изолација цело одделение

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести побара МТСП да доработи дел од протоколите за градинките

Читај повеќе

Адеми: Нема конечна одлука како ќе се одвива наставата

Читај повеќе

Пендаровски до петок ќе го додели мандатот за нова Влада

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјално: Велика Британија во рецесија за првпат по 11 години

Читај повеќе

Во два одвоени случаи пронајдени 148 мигранти

Читај повеќе