Притвор за двајца крадци фатени на дело во Кумановско

Триесетдневен притвор и истражна постапка заработија двајца разбојници затечени во кражба од сопствениците на куќата во која „оперирале“ и биле совладани во обидот да побегнат.

Од Јавното обвинителство соопштија дека ОЈО Куманово, постапувајќи по поднесена кривична пријава против две лица, на возраст од 41 и 34 години, донеле Наредба за спроведување истражна постапка поради основано сомнение дека двајцата соизвршители сториле кривично дело – Разбојништво. -На 21 септември, осомничените, затечени во кражба во кумановско Долно Којнаре, употребиле закана и сила дека ќе нападнат врз животот и телото на две лица. Од гаража во дворот на една куќа одзеле бакарна прскалка, но биле затекнати од сопственикот и неговиот син. Во обид да побегнат, еден од осомничените извадил нож со кој се заканиле на оштетените, но тие успеале да ги совладаат и да ги задржат до доаѓањето на полицијата, се наведува во сооштението на ЈОРСМ. Со оглед на тоа што и двајцата осомничени биле претходни сторители на други слични кривични дела, па постоел ризик да го повторат делото или да се дадат во бегство, јавниот обвинител доставил предлог да им биде определен притвор, а судијата го прифати и им определи мерка притвор во траење од по 30 дена.

Тагови
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Хроника

Малолетничка од Аеродром со нож ја нападнала мајка си

Read more

Судот му даде рок до 5 декември на Бирото за супервештачењето за Ласкарци

Read more

Во штипската модуларна болница украдени 20 до 30 метри бакарни цевки

Read more

Кривична за скопјанец, на полицајци лажно им се претставил како полициски службеник

Read more
 

Вести

Случај Денис Тот: Кривичен денеска ќе ја соопшти пресудата за тројцата обвинети за убиство

Читај повеќе

Полска сака на украинските бегалци да им се наплаќа храна и сместување

Читај повеќе

Зошто големите компании бегаат од Европа во САД?

Читај повеќе

Oд утре леб и за 32 денара, поевтини млечни производи по Нова година

Читај повеќе

Повремени врнежи од дожд, а на планините од снег

Читај повеќе

Малолетничка од Аеродром со нож ја нападнала мајка си

Читај повеќе

ОН: Подготвена е првата пратка со руско ѓубриво за Африка

Читај повеќе

Судот му даде рок до 5 декември на Бирото за супервештачењето за Ласкарци

Читај повеќе

Во штипската модуларна болница украдени 20 до 30 метри бакарни цевки

Читај повеќе