Притворот на Јанева продолжен за уште 30 дена

Скопје, 18 септември 2019 (МИА) – Кривичниот суд денеска ѝ го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева за уште 30 дена.

Таа се наоѓа во притвор во истражниот затвор Скопје и сегашната мерка притвор ѝ истекува в петок.

-Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за продолжување на мерката притвор определена со решение на судија на претходна постапка од 21.08.2019 година за К.Ј., по разгледување и ценење на предлогот, донесе решение со кое го уважи предлогот ѝ ја продолжи мерката притвор за нови 30 дена заради постоење на основите од член 165 ст.1 т.1 и 2 од ЗКП, се навеедува во соопштението на Кривичниот суд.

Во однос на поднесениот предлог од одбраната на Јанева за укинување на мерката притвор и определување поблага мерка за обезбедување присуство со понудена гаранција доставена до судија на претходна постапка, истиот е испратен на мислење кај надлежен јавен обвинител, а по донесена одлука на судот, странките и јавноста ќе бидат дополнително известени.

Адвокаткат на Јанева, Ирена Фрчковска, вчера до Судот поднесе барање за укинување на мерката притвор за поранешната специјална јавна обвинителка.

– Оптпаднати се основите за определување мерка притвор и целта може да се постигне и со друга мерка, не мора да се оди со најстрогата по закон. Сметаме дека основите се отпаднати со самото нејзино разрешување од СЈО и од ОЈО Гевгелија. Сето ова е наведено во предлогот и ќе видиме каква одлулка ќе донесе Судот, изјави Фрчковска за МИА.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Над 60 нови случаи со COVID-19, еден починат

Read more

Македонија

Филипче: Има суштинска разлика помеѓу првиот и овој бран

Read more

Филипче потврди 67 новозаразени, уште нема одлука за локализирани карантини

Read more

„Рекет“: Пресуда за Јанева и Јовановски на 18 јуни

Read more

Досега 55 позитивни на COVID-19 од штипските конфекции, во тек се 485 тестирања

Read more

Вести

  • play_arrow

Филипче: Има суштинска разлика помеѓу првиот и овој бран

Читај повеќе

Филипче потврди 67 новозаразени, уште нема одлука за локализирани карантини

Читај повеќе

„Рекет“: Пресуда за Јанева и Јовановски на 18 јуни

Читај повеќе

Досега 55 позитивни на COVID-19 од штипските конфекции, во тек се 485 тестирања

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на улиците во Њујорк, демонстрантите оставија пустош

Читај повеќе
  • play_arrow

Смртта на Џорџ Флојд прогласена за „убиство“ - што значи тоа според законите во САД?

Читај повеќе

Над 60 нови случаи со COVID-19, еден починат

Читај повеќе

Кривична пријава за седум лица за насилството на Матка

Читај повеќе

Одбраната на Јанева: Изнесените докази и сослушани сведоци не го докажуваат делото на предметот

Читај повеќе