Ако не им се исплати долгот

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Приватните превозници денес нема да го блокираат Скопје поради посетата на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер, но нема ниту да возат.

Фото: МИА
Фото: МИА

-Со оглед на информацијата од МВР дека утре доаѓа висока делегација од Германија на чело со претседателот, ги замолив превозниците да покажат со гест дека не сакаат да го нарушат угледот на државата и да не ги отежнат безбедносните протоколи, да се повлечат од блокадите во период на присуство на делегацијата односно до четврток, а доколку до тогаш не се постигне некаков договор со Градот Скопје и ЈСП на улица ќе излезат повторно во петок, истакна Јовановски.

Директорот на „Слобода превоз“ најави дека доколку во меѓувреме нема преговори и договор со Градот, во петок ќе има масовни блокади на Скопје со 200 автобуси.

Тензично помина и вчерашната седница на советнички прашања на која градоначалничката Данела Арсовска им порача на приватните превозници дологвите да си ги бараат на суд. Таа повтори дека во наредниот период ќе биде објавен повик за нови превозници на кој ќе може да се пријават сите заинтересирани.

По вчерашната неуспешна средба со управниот одбор на ЈСП, приватните превозници дадоа нов рок до петок. Најавија дека доколку до петок не биде исплатен милионскиот долг кон нив, тие со над 200 автобуси целосно ќе го парализираат сообраќајот во главниот град, а блокадите на градските сообраќајници ќе останат до конечно решавање на нивниот проблем.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Македонија

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Read more

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Read more

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Read more

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Read more
 

Вести

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе

Ќе се реконструираат сите споменици од НОБ

Читај повеќе