Приведен кумановец за недозволено поседување оружје

Кумановската полиција изврши претрес и приведе 29-годишник кој поседувал оружје без дозвола, соопшти денеска СВР Куманово.

Полициски службеници од СВР Куманово вчера го лишиле од слобода М.З.(29) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за извршено кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“, превидено и казниво по член 396 од Кривичниот законик.

-Имено, по насоки од Одделот за криминалистичка полиција и добиена наредба од Основен суд Куманово извршен е претрес кај М.З., при што се пронајдени и одземени два пиштола и рамка со седум боеви куршуми, кои ги поседувал без дозвола, соопшти СВР Куманово.

М.З. е приведен и по документирањето на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Хроника

Две лица пронајдени мртви во семејниот дом во Скопје

Read more

Во близина на мостот „Гемиџии“ во Велес извлечен човечки труп од Вардар

Read more

Две години и 5 месеци затвор за уште една обвинета во случајот „Двојник“

Read more

„Двојник“: Затворска казна за уште еден обвинет кој издавал лажни пасоши

Read more
 

Вести

Бочварски: Семејството на Верица Белчовска ќе добие стан во Струмица

Читај повеќе

Пендаровски: Не заговарам ревизија на судскиот процес, туку граѓанско помирување

Читај повеќе

Мицкоски по средбата со Пендаровски: Не барам амнестија, туку правда

Читај повеќе

СЗО ја одобри вакцината Sinopharm за итна употреба

Читај повеќе

Две лица пронајдени мртви во семејниот дом во Скопје

Читај повеќе

Нови 234 случаи, 25 починати, најмладиот на 27 години

Читај повеќе

Во близина на мостот „Гемиџии“ во Велес извлечен човечки труп од Вардар

Читај повеќе

Во Грција од 14 мај со негативен ПЦР тест или со потврда за вакцинација

Читај повеќе

ЕМА го разгледува лекот сотровимаб како терапија против COVID-19

Читај повеќе