Приведен сопругот на убиената атлетичарка Тироп

Кениската полиција го приведе денеска сопругот на кениската атлетичарка на долги патеки Агнес Тироп (25), која претходно оваа недела беше пронајдена избодена до смрт со нож во својот дом.

Полицијата соопшти дека Ибрахим Родич, сопруг на убиената Тироп, бил лишен од слобода во градот Момбаси во обид да ја напушти земјата.

– Сè уште трае истрагата пред да биде донесена одлука за евентуално подигање обвинение, изјави шефот на локалната полиција Давид Кахинга.

Тироп, која беше убиена две недели пред нејзиниот 26. роденден, ја освои титулата светски првак во крос во 2015 година, а беше бронзена на трките на 10.000 метри на светските првенства во 2017 и 2019 година.

На летните Олимписки игри во Токио го освои четвртото место на 5.000 метри.

Со време од 30,01 минути Тироп го држи светскиот рекорд во улична трка на 10 километри во женска конкуренција.

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Останати спортови

Варварска ММА борба: Удирал онесвестен противник, навивачите згрозени

Read more

Tриесет години затвор за поранешниот претседател на Бразилскиот олимписки комитет

Read more

Погледнете во каков кафез се одржа ММА борба во Полска

Read more

Двоен нокаут: И двајцата соперници паднаа во исто време

Read more
 

Спорт

Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Читај повеќе

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе

Јунајтед го назначи Рангник за привремен тренер

Читај повеќе