Приведени 13 лица на две домашни забави во Скопје

Полицијата приведе 13 лица на две домашни забави во Скопје поради непочитување на мерките за заштита од COVID-19.

„Рано изутрината во 02:45 часот, по претходно добиени сознанија дека во стан на ул.„Рајко Жинзифов“ во Скопје има гласна музика и не се почитуваат мерките за заштита од COVID-19, полициски службеници од СВР Скопје, врз основа на судска наредба, извршиле контрола во станот, сопственост на С.Г.(34) од Скопје. Во станот биле затекнати сопственикот и К.Д.(33), Ф.Т(25), С.С.(27), Е.Ј.(26), Е.Р.(35), Р.М.(29), Т.Т.(26)“, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Во истиот период, во координација со јавен обвинител, од страна на Единицата за внатрешни работи Центар и Интервентната полиција, во стан на ул.„Елисие Поповски Марко“ биле  затекнати пет лица кои правеле забава, и тоа К.З.(20), Б.Л.(20), Р.А.(20), С.К.(21), сите од Скопје и В.П.(20) од Битола.

Сите 13 лица биле лишени од слобода и приведени во полициска станица, а по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена пријава по член 206 од Кривичниот  законик за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. 

реклама

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Не, Илон Маск не е мртов

Read more

Првпат воведена е-трговија во Пошта – онлајн нарачки со можност за испорака до адреса

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Хроника

Камион со марихуана запленет на ГП „Богородица“

Read more

Нарко дилер баран од германската полиција се криел во тетовско

Read more

Затворена чајџилница во Гостивар, приведен сопственикот

Read more

Кривични за шест скопјани за прикажување фалсификувани ПЦР тестови

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Читај повеќе

Корона кризата дополнително ја влоши положбата на самохраните родители во државава

Читај повеќе

Камион со марихуана запленет на ГП „Богородица“

Читај повеќе

Пристигнува прва пратка вакцини од рускиот производител Sputnik V

Читај повеќе

Мицкоски до власта: Единствен начин да се спасите од мене е да не се разбудам утре

Читај повеќе

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Читај повеќе

Нови 722 случаи со COVID-19

Читај повеќе

Деновиве постудено, од среда пообилни врнежи од дожд

Читај повеќе

Меркел: Жените се несразмерно погодени од пандемијата

Читај повеќе