Приведени двајца лихвари од Штип

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Штип вчера по преземени мерки и активности ги лишиле од слобода Е.Ј.(39) и С.Ј.(45), двајцата од Штип, осомничени за сторено кривично дело „лихварство“.

Тие се сомничат дека давале пари на заем со писмени и усни договори и притоа за себе договарале несразмерно високи камати.

– Кај нив биле пронајдени и одземени предмети кои потекнуваат од кривичното дело – пари, банкарски картички, лични документи на оштетени граѓани и две тетратки во кои биле евидентирани заеми дадени по енормно високи камати на лица од социјално загрозени семејства корисници на социјална помош и останати социјални додатоци, појаснија денеска од МВР.

Се работи на целосно документирање на случајот, по што против Е.Ј. и С.Ј. ќе биде поднесена соодветна пријава. 

Тагови
реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Хроника

Возел пијан и поминал на црвено: ОЈО со детали за тешката сообраќајка во Ново Лисиче

Read more

Јавниот обвинител Јовески добил писмо со закани по живот

Read more

Прилепчанец починал во пожар во викенд куќа

Read more

Разбиена шверцерска група: Приведени тројца, запленета марихуана вредна 50.000 евра

Read more
 

Вести

Османи: Како членка на НАТО се подготвуваме за сите ризици по заедничката безбедност

Читај повеќе

Комерцијалните дронови забранети во ОАЕ бидејќи стануваат „машини за убивање“

Читај повеќе

КОВИД биланс: 1.861 нов случај, најмладиот починат пациент е 22-годишен

Читај повеќе

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Читај повеќе

Нова корона мапа на ЕУ: Наскоро сѐ ќе биде темноцрвено?

Читај повеќе

Цените на нафтата „беснеат“ поради украинската криза

Читај повеќе

Објавена мапа за развој на велосипедска стратегија, Македонија нема никаква

Читај повеќе

Нуредини: Потрошувачката на кеси намалена до 10 пати

Читај повеќе

Италија од февруари ги олеснува мерките за сите патници од ЕУ

Читај повеќе