Приведени двајца скопјани, пронајдени шест мигранти во возило

Во близина на клучката кај село Прдејци, на место викано Борови еден час по полноќ полицијата во возило со скопски регистарски ознаки пронашла шест лица мигранти, пет од Сомалија и едно од Сирија. Лишени од слобода се двајца скопјани.

– На  23.01.2021 во 1:00  часот, во близина на клучката кај село Прдејци, на место викано Борови, полициски службеници запреле патничко возило SEAT Córdoba со скопски регистарски ознаки, управувано од С.С. (25) од Скопје, а совозач бил А.И. (33) од Скопје. При преглед во возилото биле пронајдени шест лица мигранти и тоа С.М. (16), M.A. (16), A.Х. (16), Р.М. (15), Х.И. (14), сите од Сомалија и A.K.A. (17) од Сирија, појаснуваат во денешното соопштение од МВР.

Лицата С.С. и А.И. биле лишени од слобода и по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава. Mигрантите, стои во соопштението од МВР, ќе бидат предадени во Транзитниот центар Гевгелија за понатамошна постапка.

Тагови
реклама

Lidl доаѓа во Северна Македонија

Read more

Првпат на реклама: Вака изгледаат градите на жените кои дојат

Read more

Во Помпеја откопана античка римска кочија

Read more

Илон Маск, тргни се да помине дечково

Read more

Хроника

Заев: Истрагата за обидот за бегство на Мијалков мора да се спроведе до крај

Read more

Приведен тетовец за издржување казна затвор

Read more

Обвинети шест лица за прикажување фалсификувани ПЦР тестови

Read more

Приведени дилери од Скопје и Куманово

Read more
 

Вести

ДЗС: Досега евидентирани 11.149 лица преку апликацијата за самопопишување

Читај повеќе

Заев: Истрагата за обидот за бегство на Мијалков мора да се спроведе до крај

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 726 новозаразени и 7 починати

Читај повеќе

Приведен тетовец за издржување казна затвор

Читај повеќе

Дигитализација на јавните обвинителства и воведување е-инспектор, дел од мерките против корупцијата

Читај повеќе

Минатата година БДП со стапка од минус 4,5 отсто

Читај повеќе

Лавров: Ќе им одговориме на САД ако воведат санкции кон Русија

Читај повеќе

Компаниите може да аплицираат за февруарска помош за плати цел март

Читај повеќе

Што треба да знаете за петте најголеми воени сили во светот?

Читај повеќе