Пробавме дупли чедар бургер од Киоск

Ако нешто обожаваме да јадеме додека сме на работа, тоа се бургери! И мора да признаеме дека досега сме пробале најразлични типови на бургери - почнувајќи од  „шоферските“ на излез од Скопје, разни „брзосмртки“ кои можат да се најдат во монтажните киосци и сомнителни сендвичари во близина на училишните дворови, па сѐ до фенси верзиите со нереално висока цена кои како по правило мора да имаат збрцан нож во средината.

Тоа што досега успеавме да го сфатиме е дека добриот бургер може да се најде и на најнеочекуваната локација, а угледните ресторани и бургер барови може тотално да потфрлат во подготовката или состојките. Како се покажаа Kiosk Burger Bar?

Се јавивме телефонски за да направиме нарачка за достава до нашата локација. На наше огромно разочарување, нарачката беше одбиена со објаснување дека не вршат достава до Автокоманда. Ова е момент кој се повторува кај повеќе угостители, а ние никако не можеме да го разбереме затоа што:

- Доколку бевме во Центар, немаше ни да ни треба достава;
- Нарачката која ја направивме беше над 650 денари, што спаѓа во „исплатливо“ за повеќето локали кои вршат испорака;
- Доколку локацијата е подалечна, секогаш е подобро да се понуди опција за доплата отколку да се одбие клиентот;

Разочарани и гладни, тркнавме до нивната локација за да го подигнеме пакетот кој содржеше повеќе различни оброци. Во оваа рецензија, ќе се задржиме на дуплиот чедар бургер составен од две плескавици (вкупно 240 гр.) направени од 100% јунешко месо, сенф сос, салата и две парчиња чедар кашкавал.

Кога го отворивме пакетот, прво што забележавме беа опаковките, на кои беше означено бургерот кој е внатре. Ова е одлична идеја, особено кога станува збор за поголеми нарачки и кога не би сакале колегите да ви ги отвораат и пипкаат вашите сендвичи за да проверат што има внатре! :)

Ги отпакувавме дуплиот чедар бурер и помфритот и го наредивме на подлога за сервирање за кратка фото-сесија, по што почнавме со дегустација. Иако на прв поглед лепчето не ни изгледаше баш привлечно, потврдуваме дека е едно од највкусните лепчиња кои сме ги пробале. Меко како „душа“, тазе и не се „заглавува“ во грло како кај некои други бургери. Тоа што би го сакале е да видиме и верзија со потпечено лепче (можеби како дополнителна опција) кое сигурно ќе му даде дополнителен шмек на бургерот.

Веднаш забележавме дека за разлика од некои други бургери кои имаат целосно раздвоено лепче, кај дуплиот чедар бургер нема да имате никаков проблем со претекување и распаѓање на состојките додека јадете. Едноставно, формата е компактна, а плескавиците и салатите (марула, домати, кисели краставички, кромид) остануваат „залепени“ (најверојатно поради чедарот) и не претекуваат на сите страни. Кога ќе го фатиме во рака, сфаќаме дека бургерот е навистина обемен и сигурно ќе нѐ засити.

Иако сендвичот содржи 2 парчиња чедар, мора да признаеме дека неговиот вкус речиси и не се чувствува. Но, тоа што чедарот најмногу служи како декорација не значи дека вкусот на целиот бургер не е задоволувачки, напротив – вкусот е интензивен и примамлив. Доминира специфичниот вкус на плескавиците од јунешко месо, сосот со сенф и киселите краставички. А тоа ни се допадна! Ако правиме споредба, можеме да кажеме дека вкусот потсеќа на бургерите од McDonald’s, но далеку поинтензивна и повкусна варијанта, соодветна за македонските купувачи. Единствено нешто што не ни се допадна е тоа што плескавиците беа препечени (а со тоа и малку суви) за наш вкус.

Компирчињата беа вкусни и крцкави и покрај тоа што помина половина час откако ни ја спакуваа нарачката. Ова се должи благодарение на соодветното пакување во хартиена кесичка, која иако можеби не изгледа привлечно, сепак му овозможува на помфритот да „дише“ и ја спречува кондензацијата. Количината на „малиот“ помфрит беше и повеќе од доволна за бургерот, па дури и ни останаа нешто на крај.

Во прилог на бургерот добивате 2 соса спакувани во пластични опаковки. Светлиот сос е некаква тајна мешавина од кари, мајонез и можеби сенф, а црвениот е обичен кечап. Кари сосот беше вкусен и го искористивме цел, додека кечапот беше премногу благ и на вкус потсетуваа на најевтиниот кечап што може да се најде на пазарот, па затоа само го пробавме и го фрливме. Ако грешиме и е всушност „од поскапите“, се извинуваме, но – нас не ни се допадна во оваа комбинација.

Дуплиот чедар бургер е еден од најевтните „скапи и квалитетни бургери“ кои можете да го пробате, но му недостасуваат неколку промени со кои би станал „најдобриот бургер за цената во градот“. Менаџментот сериозно треба да размисли за ревидирање на политиката за испорака на производи (како и за воведување на онлајн нарачки и плаќање), а готвачите да прават похрабри одлуки во експериментирањето со вкусовите (потпечено лепче, покрцкава и поиновативна салата, карамелизиран кромид, избор за помалку печена плескавица и тн.).

Па, која би била финалната одлука ако ги земеме предвид целокупното искуство, вкусот, квалитетот и цената (230 денари за бургер + 30 денари а помфрит) и дали повторно би го порачале?

За ова имаме два одговора:
1) Да! Ова е дефинитивно бургер кој би го порачале повторно!
2) Не, доколку не сме во опсегот во кој вршат испорака!

thumb_up Позитивно
 • Интензивен и специфичен вкус
 • Не се распаѓа.
 • Тазе и вкусно лепче.
 • Соодветни состојки.
 • Обемен бургер кој заситува.
 • Крцкав и обемен помфрит.
thumb_down Негативно
 • Нема испорака за „подалечни“ локации.
 • Нема можност за електронски нарачки и плаќање.
 • Несоодветен кечап.
 • Препечени (суви) плескавици.
 • Не се чувствува вкусот на чедарот.
thumb_up
Кајгана
Оцена
3.9/5

 

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа во љубовта

Read more

Кои модели на автомобили имаат најголема километража?

Read more

Три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во декември

Read more

Пробавме

Пробавме Лосос бејгл од Baeggel

Read more

Пробавме EUROVAFEL на Swisslion

Read more

Пробавме Рајли бургер од Маџо 2.0

Read more

Пробавме „Три колори“ пица од Eatalian

Read more
 

Магазин

Најголемите песимисти во хороскопот

Читај повеќе

Како да препознаете дали партнерот ве лаже?

Читај повеќе
 • play_arrow

Неверојатни футуристички градови што се градат во моментов

Читај повеќе

Најскапите градови за живеење во 2022

Читај повеќе

Идеја за ручек: Тестенини со панцета и со шампињони

Читај повеќе

People: Славни личности кои најмногу помогнаа во 2022

Читај повеќе

Што да јадете, а што да избегнувате кога имате грип?

Читај повеќе

Пет прашања кои мора да си ги поставите себеси пред да стапите во брак

Читај повеќе

Цел живот погрешно пржите колбаси

Читај повеќе