Пробиени 10 милијарди лозинки: Дали вашата е меѓу нив?

Време е да ја смените лозинката, особено ако ја користите истата за повеќе сметки.

Рекордна компилација на лозинки беше објавена на 4 јули 2024 година на интернет во најголемото протекување до сега.

Достапна на еден популарен хакерски форум, оваа листа содржи речиси 10 милијарди лозинки и претставува огромен безбедносен ризик за милиони корисници ширум светот.

Компилацијата ја објавија корисниците на ObamaCare во форма на датотека „.txt“ и ја именуваа RockYou2024 како почит на рекордното протекување од 2021 година, кога беа пронајдени 8,4 милијарди кориснички лозинки во датотеката „rockyou2021.txt“ од 100 GB.

Според Cybernews, кој ги спореди овие две рекордни протекувања, RockYou2024 ја комбинира претходната компилација и додава 1,5 милијарди лозинки собрани помеѓу 2021 и 2024 година.

Тимот на Cybernews предупредува дека хакерите несомнено ќе ја користат оваа листа за пристап до сметките на милиони корисници ширум светот и дека тоа може да доведе до бројни финансиски измами и кражба на идентитет.

Дали вашата лозинка е достапна за хакерите?

За да бидете сигурни дека вашата лозинка не е компромитирана, се препорачува да ја посетувате страницата Have I Been Pwned барем еднаш месечно и да проверувате. Дури и ако не е, обидете се редовно да ги менувате вашите лозинки и да не ги користите за повеќе сметки.

Cybernews советува да внимавате да користите двофакторна автентикација (2FA) секогаш кога е можно, бидејќи тоа е последната линија на одбрана во случај напаѓачите да ја знаат вашата лозинка.

реклама

Вести

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Read more

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Read more

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Read more

Кинезите го претставија првиот нуклеарен реактор отпорен на топење

Read more
 

Гик

Историска одлука на ИОК: еСпортот ги доби своите Олимписки игри

Читај повеќе

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Читај повеќе

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Читај повеќе
  • filter

Како се создава звукот? 7 забавни факти што мора да ги знаете

Читај повеќе

Apple ја менува стратегијата, сепак ќе има iPhone на преклоп?

Читај повеќе

Мистериозен „темен кислород“ откриен на дното на Тихиот Океан

Читај повеќе

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе