Проблеми за Ангеловски: Голманот Божиновски отпадна поради позитивен тест

Филип Здравески
/ 09.11.2020 / 13:41

Први проблеми за селекторот на македонската фудбалска репрезентација откако резервниот голман Божиновски излезе позитивен на COVID-19 и отпадна од списокот за претстојните натпревари.

Фото: ФК Силекс Кратово

Денеска почнаа да пристигнуваат репрезентативците во Скопје, а почнаа и првите проблеми. Голманот на Силекс, Даниел Божиновски, е првиот кој мораше да му откаже на селекторот Игор Ангеловски. Тој е позитивен на COVID-19 и дефинитивно отпаѓа.

„Голманот на Силекс во неделата при пристигнувањето во Скопје беше подложен на тестирање, а веднаш откако му беше потврден позитивниот резултат го напушти хотелот, без да има контакт со останатите лица од репрезентацијата, стручен штаб или фудбалери“, соопшти ФФМ.

„За жал, позитивен сум на коронавирус и ќе мора да поминам одреден период во карантин. Немам симптоми, но принуден сум да бидам изолиран од соиграчите во следниот период. На репрезентативните колеги им посакувам многу среќа и успех во намерата да се избориме за пласман на Европско првенство. Јас ќе бидам еден од најголемите поддржувачи“, рече Даниел Божиновски во изјава за ФФМ.

Божиновски синоќа бранеше за Силекс кој доживеа убедлив пораз од 0:3 дома против Македонија ЃП. Нема да го памети натпреварот по добро бидејќи направи кикс при водечкиот гол за гостите.

Remote video URL

Ангеловски на списокот вклучи четворица голмани, а бидејќи останатите тројца се во комбинација за баражот против Грузија в четврток, нема да повика нов. Но, нов голман веројатно ќе мора да биде повикан за натпреварот в недела против Естонија во Скопје во рамките на 5. коло од Лигата на нации. Името, поради суспензија единицата Столе Димитриевски нема да биде во комбинација, а правилата на УЕФА налагаат да мора да има тројца голмани во составот.

За потсетување, Македонија има на располагање одличен голман во Давид Митов Нилсон, кој го чува голот на норвешки Сарпсборг, но поради непиознати причини селекторот упорно не му упатува повик.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Фудбал

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Read more

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Read more

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Read more
 

Спорт

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе

Флорентино Перес: Супер Лигата ќе го однесе фудбалот на заслуженото место

Читај повеќе