СЕРИЈА А 2019/20

Проблеми за Конте: Повредата на Алексис бара операција

Алексис Санчес заработи повреда играјќи на пријателска за Чиле, а прогнозите велат дека потребна е хируршка интервенција и пауза од три месеци.

Чиле и Колумбија во саботата играа пријателски натпревар во шпанскиот град Аликанте. Во 88-мата миунута Санчес мораше да го напушти тенерот откако заработи повреда на зглобот при еден дуел со Хуан Куадрадо, инаку играч на Јувентус.

Во истиот град, Чиле утре се среќава со Гвинеја, а Санчес нема да биде дел од тимот бидејќи веќе се врати во Милано на прегледи кај својот Интер.

„Го загубивме Алексис за овој натпревар, а доколку Интер реши да го оперира ќе биде надвор два или три месеци. Штета, таман почна да игра за својот клуб, даде два гола и играше во Лигата на шампиони. Сега ја чекаме одлуката на Интер, ќе видиме што ќе одлучат. За нас е Алексис Санчес, за Интер е еден од нивните играчи“, изјави чилеанскиот селектор Рејналдо Руеда.

Одлуката ќе биде на Антонио Конте и медицинскиот тим кои треба да решат што е најдобро за играчот. Итна операција може да го исфрли Санчес од игра до Нова Година што би значело опција помалку во офанзивниот ред за претстојните важни натпревари во Серија А и Лигата на шампиони. Во спротивно, играчот би ризикувал посериозна повреда и подолго отсуство.

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Фудбал

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Read more

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Read more

Хандановиќ: Во Лига Европа сакаме да одиме до крај

Read more

Фулам се врати во Премиерлигата

Read more

Спорт

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Читај повеќе

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Читај повеќе

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Читај повеќе

Хандановиќ: Во Лига Европа сакаме да одиме до крај

Читај повеќе
  • play_arrow

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Читај повеќе

Верстапен не верува во чудо: Хамилтон ќе биде шампион

Читај повеќе
  • play_arrow

Дончиќ постави рекорд за неверојатен трипл-дабл

Читај повеќе
  • play_arrow

Фулам се врати во Премиерлигата

Читај повеќе