ПРЕМИЕР ЛИГА 2019/20

Проблеми за Лестер: Градот во карантин, нема ни фудбал

Откако бројот на заболени почна да расте, во градот се воведе карантин, а забранети се сите собири вклучувајќи и спортски натпревари.

„Кинг Пауер“ стадионот на Лестер

Покрај очајната форма во која се „Лисиците“, сега нов проблем им направи ситуацијата со коронавирусот во градот. Британската влада објави дека прв град на Островот кој целосно оди во карантин е Лестер откако дури 10% од заразените во Обединетото Кралство се токму од тој град.

„Им препорачуваме на жителите на Лестер да останат дома колку што е можно подолго, а советуваме да не се патува во и надвор од Лестер“, рече Мет Хенкок од Министерството за здравство.

Лестер утре гостува во Ливерпул кај Евертон, но потоа во сабота има домашен натпревар. Премиер лигата сериозно ја разгледува опцијата саботната пресметка со Кристал Палас да биде преместена на неутрален терен.

„Доколку тоа што се случува во Лестер влијае и врз можноста клубот да организира натпревари на домашен терен, дали само в сабота со Кристал Палас или и наредните натпревари, во тој случај ќе бидеме приморани тие натпревари да ги преместиме или одложиме до датум кога ќе биде безбедно да се игра“, вели Ричард Мастерс од Премиер лигата.

Лестер по принудната пауза бележи слаби резултати. Одигра нерешено со Вотфорд и Брајтон во лигата, а испадна од ФА Купот губејќи дома од Челси.

реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Фудбал

Бартомеу: Преговорите за трансферот на Лаутаро се во мирување

Read more

Кулибали: Милан едвај шутна на гол, а даде два гола

Read more

ФФМ одлучи клубовите да не плаќаат котизација

Read more

Манчестер Сити ќе игра во ЛШ, поништена одлуката за суспензија

Read more

Спорт

Бартомеу: Преговорите за трансферот на Лаутаро се во мирување

Читај повеќе

Леклер се извини за судирот со Фетел

Читај повеќе
  • play_arrow

Кулибали: Милан едвај шутна на гол, а даде два гола

Читај повеќе

ФФМ одлучи клубовите да не плаќаат котизација

Читај повеќе

Манчестер Сити ќе игра во ЛШ, поништена одлуката за суспензија

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најглупави трансфери на деценијата

Читај повеќе

ОК Вардар: Финансискиот извештај на ОФМ е скандалозен

Читај повеќе
  • play_arrow

Артета разочаран: Им се извинувам на фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Голови на Пандев и Барди во вчерашните дуели од Серија А и Ла Лига

Читај повеќе