Продажбата на автомобили во Европа најдобра во изминативе 10 години

Бројот на нови регистрирани автомобили во Европа во октомври се зголеми за 8,6%, што е највисоко ниво од 2009 година, покажаа најновите статистички податоци.

За ваквиот драстичен скок влијаеше силната побарувачка во Германија и во Франција, како и растот на побарувачката за возила на Volkswagen за 29%, објави Reuters.

Бројот на регистрирани автомобили се зголемил на 1,21 милион автомобили во земјите на Европската Унија и Европската асоцијација за слободна трговија (EFTA), покажаа податоците на Европското здружение на автомобилската индустрија (ACEA).

Продажбата на Renault порасна за 15,8%, а на Hyundai за 13,4%.

Во Германија, побарувачката за автомобили се зголеми за 12,7 проценти, а во Франција за 8,7%. Тоа помогна да се неутрализира падот на бројот на новорегистрирани возила во Велика Британија од 6,7 проценти, покажаа податоците на ACEA.

Лани во октомври, производителите на автомобили имаа потешкотии поради прилагодувањето на построгите прописи во врска со загадувањето на воздухот што стапија на сила на 1 септември, 2018 година.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Филипче: Денеска имаме рекорден број на оздравени од COVID-19

Read more

Авто новости

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Read more

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Read more

Автомобили

 • play_arrow
 • filter

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
 • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
 • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
 • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
 • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе