Продажбата на Renault во светот лани опадна за 21,3 отсто

Производителот на автомобили Renault во 2020 година забележа пад на продажбата од 21,3 отсто.

Групацијата лани има продадено 2,9 милиони автомобили. Падот на продажбата на Renault е „главно како резултат на високата изложеност во земјите кои претрпеа строги ограничувања и прекинување на нивните трговски активности во вториот квартал, како и забавувањето во четвртиот квартал, особено во Франција“, прецизираат од Renault.

Во Европа, продажбата опадна за 25,8 отсто, на 1,4 милиони автомобили.

– Второто полугодие покажа подобра еластичност и добри перформанси на пазарот на електрични и хибридни автомобили, уверува директорот за продажба Денис ле Вот.

На крајот на декември, додаде тој, групацијата објави ниво на нарачки за 14 отсто поголеми од оние за 2019 година во Европа и ниво на залихи опаднати за 20 отсто.

– Сега се фокусираме на профитабилноста во однос на обемот на продажба, со поголема нето маржа по возило, на секој наш пазар, рече генералниот директор на Renault, Италијанецот, Лука Де Мео.

Според него, првичните резултати се веќе видливи во втората половина на 2020 година, особено во Европа каде што брендот Renault напредуваше на најпрофитабилните канали на продажба и го зајакнува своето лидерство на автомобилите на електричната енергија. Renault продолжи да доминира на пазарот на електрична енергија во Европа во 2020 година со продадени 115.888 возила, од кои 100.000 автомобили од типот ZOE. Исто така, лансираше електрифицирана верзија на својот мини-градски автомобил Twingo и за 2021 година го претстави електричниот модел, што сака да биде најевтиниот на пазарот, Dacia Spring.

Тагови
реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Read more

Авто новости

Како безбедно да се возите во автомобил во време на пандемија на COVID-19?

Read more

Алуминиумски фелни - кога може да се поправат, а кога се за на отпад?

Read more

Nissan го претстави електричниот зимски кампер е-NV200

Read more

Познато кога ќе пристигне Audi e-tron GT

Read more
 

Автомобили

Како безбедно да се возите во автомобил во време на пандемија на COVID-19?

Читај повеќе

Алуминиумски фелни - кога може да се поправат, а кога се за на отпад?

Читај повеќе
  • filter

Nissan го претстави електричниот зимски кампер е-NV200

Читај повеќе

Познато кога ќе пристигне Audi e-tron GT

Читај повеќе

Секогаш чекор пред сите - Кинезите направија батерија за е-автомобил што се полни за пет минути

Читај повеќе

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот Mercedes-Benz EQA - првиот електричен компактен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Porsche ја збогатува понудата на Taycan

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Mini John Cooper Works GP

Читај повеќе