Продолжението на „Avatar“ ги одушеви критичарите: Филмот е визуелна гозба

Пристигнаа првите критики за „Avatar: The Way of the Water“, а изгледа дека режисерот Џејмс Камерон повторно ги одушеви филмските критичари.

И додека обожавателите ширум светот со нетрпение чекаат да го видат продолжението на најпрофитабилниот филм во историјата, критичарите добија шанса да го видат пред официјалната премиера и едноставно се одушевени. 

Брендон Дејвис, критичар на стрипови, го опиша филмот како „визуелна гозба“.

„Avatar: The Way of Water трае повеќе од 3 часа и е пријатен за гледање. Сепак, кога ќе заврши сакате да знаете кога ќе пристигне третиот дел. Филмот е константна визуелна гозба, како игра што никогаш не здосадува. Многу ми се допадна“, напиша Дејвис.

Критичарот Том Пејџ од CNN вели дека продолжението го направи незамисливото во филмската индустрија со тоа што е подобро од оригиналот.

„Поубав е, предизвикува поголема стравопочит кон Пандора, погласен е во еколошката амбиција за заштита на околината, повеќе ги осудува луѓето. Тоа е адреналински скок за снимање 3D филмови и бескомпромисно удвојување на очекувањата“, напиша Пејџ.

Критичарката Јоланда Мачадо од Entertainment Weekly го нарече „Танц со волците за генерацијата Z“.

URL

„Џејмс Камерон е мајстор на технологијата и неговата режија е најпрецизна токму овде. Филмот во целина, иако е технолошко чудо со свет што го одзема здивот, е како Dances With Wolves и Free Wily за генерацијата Z!“ напиша таа на Twitter.

Пери Немироф од Collider смета дека продолжението е „прилично неверојатно“.

„Верував дека Џејмс Камерон ќе ја подигне границата со ефекти, но овие визуелни ефекти се неверојатни. Една неверојатна сцена по друга. Но, она што најмногу ми се допадна е како техничките достигнувања секогаш се во служба на ликовите и градењето на светот“, напиша Пери во освртот.

Главните улоги во филмот ги толкуваат Сем Вортингтон, Зои Салдана, Сигурни Вивер, Стивен Ланг и Кејт Винслет.

Remote video URL
Тагови
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Филм & ТВ

Искрен трејлер за Star Wars спиноф серијата Andor

Read more

Животната приказна на актерот Един Хасановиќ: Од бегалец до номинација за Оскар

Read more

Почна снимањето на реалното шоу Squid Game – натпреварувач изнесен на носилки

Read more

Реге-Жан Пејџ е најубав маж во светот

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Искрен трејлер за Star Wars спиноф серијата Andor

Читај повеќе
  • play_arrow

Животната приказна на актерот Един Хасановиќ: Од бегалец до номинација за Оскар

Читај повеќе

Почна снимањето на реалното шоу Squid Game – натпреварувач изнесен на носилки

Читај повеќе

Реге-Жан Пејџ е најубав маж во светот

Читај повеќе

Најубавите цитати од Тоше Проески за љубовта и животот

Читај повеќе

Зошто ниту една жена не е номинирана за Најдобар артист на БРИТ наградите годинава?

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најголеми скандали на „Американски идол“

Читај повеќе
  • play_arrow

Се појави снимка на која свекрвата ја напаѓа Шакира, фановите згрозени

Читај повеќе
  • filter

25 јануари 1981, роден е Тоше Проески

Читај повеќе