Продолжува битката со несовесните возачи: Пајакот дигнал 172 возила

Во последните седум дена (23-29 јули) пајак службата отстранила вкупно 172 возила непрописно паркирани на јавни површини во главниот град.

Фото: Град Скопје

Од нив, дури 152 биле подигнати по пријава од граѓани или санкција од сообраќајната полиција по основ на сторени прекршоци како паркирање на коловоз, велосипедска патека, пешачки премин, тротоар, зелена површина или спротивно на сообраќајните знаци.

Останатите 20 возила биле отстранети од зонските паркиралишта поради пречекорување на дозволеното време на задржување на паркиралиштето. Контролорите на зонските паркиралишта во истиот период санкционирале и други 299 возила поради нерегулирано паркирање, односно за неплатена паркинг-услуга.

„Градот Скопје и јавното претпријатие Градски паркинг апелираат до граѓаните да го чуваат зеленилото и другите јавни површини, а своите возила да ги паркираат исклучиво на означените паркиралишта. Апелираме сите корисници на услугите за паркирање, навреме да го регулираат плаќањето за паркинг-услугата, за да не бидат санкционирани и да не им биде поставен блокатор на тркалото. Плаќањето за паркинг-услугата може да се изврши преку СМС порака или со греб-картичка“, порачуваат од Град Скопје.

реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Хроника

Скопјанец обвинет за недозволено поседување оружје

Read more

Изминатото деноноќие регистрирани 466 прекршоци за неносење маски

Read more

Тешко повреден велосипедист во Скопје

Read more

Тешко повреден маж во синоќешното невреме во скопско

Read more

Вести

Иван Огњановски, кој има трансплантирано срце: Повторно ќе го живеам животот со полни гради

Читај повеќе

Скопјанец обвинет за недозволено поседување оружје

Читај повеќе

Поскапува мазутот, цените на бензините и дизелот остануваат исти

Читај повеќе

Не се исцрпени ни половина од субвенциите за набавка на инвертери

Читај повеќе

Нухиу ги потпиша актите за двојазични полициски амблеми

Читај повеќе

УХМР: Нестабилно време и во наредните денови

Читај повеќе

Изминатото деноноќие регистрирани 466 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе
  • play_arrow

Еруптираше вулканот Синабунг во Индонезија

Читај повеќе
  • filter

Проекција: Каква штета би направила во Загреб експлозија како онаа во Бејрут?

Читај повеќе