Продолжуваат археолошките истражувања на локалитетот Кале кај Стари Град

Екипа на Народниот музеј од Велес под раководство на кустосот Анита Василкова Мидоска, од средината на септември работи на археолошките истражувања на локалитетот Кале кај село Стари Град.

Главниот фокус е продолжување на истражувањето почнато во 2018 година.

Василкова Мидоска за МИА информира дека со овие истражувања кои ќе траат до средината на октомври се очекува да се согледа мал дел од античката населба и да се надополни историската слика на овој простор кој во антиката бил една од главните комуникациски мрежи што воделе до Пелагониската рамнина.

Сознанијата иницираат дека посочениот простор бил населен подолго време, а засега според археолошките наоди може да се констатираат траги на интензивно живеење во периодот од 2 век п.н.е. па с доеѐ средновековниот период, односно до 14 век од нашата ера.

– Со претходните истражувања беа делумно откриени архитектонски остатоци (ѕидови) кои сугерираат постоење на најмалку три објекти изведени во различна техника на градење со употреба на камен и кал со неколку фази на ремоделација на објектите, а движните археолошки наоди воглавно припаѓаат на перидот на 3-5 век н.е. иако има спорадични наоди и од 2-1 век п.н.е., појасни Василкова Мидоска.

Таа информира дека од движните наоди најмногу е застапена керамиката односно садови кои биле во употреба во секојдневието на античкиот човек и во најголема мера се локална продукција која ги отсликува тогашните трендови на производство и креација, а се откриени наоди од метал.

Годинашните истражувања на овој локалитет претставуваат дел од Годишната програма за финансирање на проекти од национален интерес за 2020 година на Министерството за култура, за што ЛУ Народен музеј од Велес доби 200 илјади денари.

Истражувањата на локалитетот се почнати уште од 2005 година со повремени паузи и досега се остварени четири истражувачки кампањи (2005, 2006, 2015 и 2018).

Локалитетот Кале кај Стари Град  е лоциран на најнискиот северен огранок на планинскиот масив Соколчица кој е само продолжение на планината Руен на десната страна на реката Бабуна во непосредна близина на новоформираната населба Стари Град.

– Поради својата геостратешка положба локалитетот егизистирал низ долг хронолошки период од енеолитот па сѐ до средновековниот период, за што сведочат и досегашните сознанија добиени од археолошките истражувања, вели Василкова Мидоска.

Тагови
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Култура

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Read more

Врачени наградите на ЕУ за истражувачко новинарство за 2019 година

Read more

Лидија Димковска: За градење мостови меѓу народите кои живеат на исто тло и во исто време, никогаш не е и не смее да биде доцна

Read more

Крушево: Почит, сеќавање и ново спомен обележје за Тоше Проески

Read more

Вести

Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ограничуваат

Читај повеќе

Шахпаска: Се следи состојбата во градинките, засега e под контрола

Читај повеќе

Позитивен наставник на коронавирусот изолира колега и 22 ученика во Кавадарци

Читај повеќе
  • play_arrow

Продолжуваат протестите поради рестриктивните мерки во Берлин, протест и во Прага

Читај повеќе

Позитивните ги кријат своите контакти, велат од ЦЈЗ Куманово

Читај повеќе

Советот за безбедност утре ќе расправа за состојбата со COVID-19

Читај повеќе

Два нови македонски брендови кои целат кон светскиот пазар

Читај повеќе

Се уриваат рекорди со бројот на заразени од COVID-19

Читај повеќе

Загадувањето во Скопје над дозволеното, вечерните и ноќните часови најкритични

Читај повеќе