Продолжуваат протестите поради рестриктивните мерки во Берлин, протест и во Прага

Продолжуваат протестите во Берлин поради заострените рестриктивни мерки. Жителите на главниот град на Германија бараат поголема поддршка за малите бизниси и за уметниците.

Во Германија има рекорден број на заразени со коронавирус – 11,400 нови случаи беа регистрирани вчера, според резултатите од Институтот „Роберт Кох“.

Канцеларката Ангела Меркел најави затворање на рестораните и кафулињата за да се спречи ширењето на вирусот. Меркел сака да ги затвори и фитнес центрите, коцкарниците и кината, како и театрите, операта, да забрани концерти. Продавниците да останат отворени, но да се ограничи бројот на присутни во затворена просторија.

Ruply го пренесува протестот во живо:

Протести против заострените мерки денеска има и во Прага. Граѓаните на овој град го одржуваат протестот под слоганот „Марш за слободата“.

Sputnik го пренесува протестот во живо:

Remote video URL
Тагови
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Свет

Бајден: Вакцинацијата во САД нема да биде задолжителна

Read more

Нов „предизвикан“ земјотрес регистриран во Стразбур

Read more

Разбиена мрежа за шверц на тутун и проституција меѓу Бугарија и Франција

Read more

Ердоган: Се надевам дека Франција ќе се ослободи од Макрон

Read more

Вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 881 пациент, има слободни кревети

Читај повеќе

Каракачанов се согласи со Заев: Власта во Бугарија била со Хитлер, но тоа не значи дека Бугарите се фашисти

Читај повеќе

Филипче: Ремдесивир и Фавира да се земаат само во консултација со лекарите

Читај повеќе

Еден загинат и тројца повредени при излетување на возило од автопатот Куманово -Скопје

Читај повеќе

Оружје и муниција пронајдени при претрес во селата Чифлик и Ржаничино

Читај повеќе

Бајден: Вакцинацијата во САД нема да биде задолжителна

Читај повеќе

Изречени 540 санкции за неносење маска

Читај повеќе

Сончево со слаб ветер, по котлините магла

Читај повеќе

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Читај повеќе