Прогресивното одданочување останува отворено прашање, од данокот на добивка и на личен доход ќе се соберат 54 милиони евра

Прогресивното оданочување останува отворено прашање за кое, како што најавуваат од Министерството за финансии, ќе се дебатира во следниот период. Во предлог-даночната реформа нема конкретен предлог за ова прашање со цел да се остави простор за дебата и да се види кое решение би било најсоодветно.

Даночната реформа ќе се спроведува етапно и на почетокот е планирано тоа да се реализира во делот на данокот на добивка, данокот на личен доход и данокот на додадена вредност. Од данокот на добивка и на личен доход се очекува во буџетот да се слеат 54 милиони евра. Она што како предлог-решение стои во даночната реформа е да се оданочуваат каматите на депозитите за 10%, да се укине даночното ослободување по основ на реинвестирана добивка и да се плаќа здравствено и пензиско осигурување за хонорарците.

– Ако на пример имам 100 илјади денари во банка со 2% годишна камата, тоа значи имам добивка 2 илјади денари годишно. И сега би платил 10% данок, значи 200 денари годишно, кон државата, појасни министерот за финансии Фатмир Бесими на денешниот брифинг со новинарите на кој беше презентирана даночната реформа.

Бесими вели дека се работи за предлог-решенија за кои ќе се разговара со сите засегнати страни во следниот период. Целта е да се создаде оптимален даночен систем и да има правично оданочување кое ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на граѓаните. Според Бесими, станува збор за реформа на која е работено долго време и за која се направени длабински реформи.

Тагови
реклама

Царот е гол! Русите бегаат, сојузниците го напуштаат, пријателите се зафатени со други работи

Read more

Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Read more

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Read more

Расте продажбата на книгата за Нострадамус откако ја предвиде смртта на Елизабета

Read more

Македонија

Мицкоски: Останува нашата поддршка на проектите за модерно Скопје

Read more

СДСМ: Да го разгледаме предлогот за референдум на Левица и ќе го кажеме ставот

Read more

Андонов: На 15 октомври ќе има парно во Скопје, ќе купуваме гас од Србија во замена за струја

Read more

Нови 96 заболени од COVID-19, еден починат и 37 оздравени

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Мицкоски: Останува нашата поддршка на проектите за модерно Скопје

Читај повеќе

Шпанија размислува за намалување на работната недела на 35 часа

Читај повеќе

СДСМ: Да го разгледаме предлогот за референдум на Левица и ќе го кажеме ставот

Читај повеќе

Театарските уметници од Србија, С. Македонија и Албанија стануваат дел од Отворен Балкан

Читај повеќе

ЕК предложи нов пакет санкции против Русија

Читај повеќе

На 5 октомври во Крушево концерт „Со љубов за Тоше“

Читај повеќе

Зошто фунтата слабее?

Читај повеќе

Андонов: На 15 октомври ќе има парно во Скопје, ќе купуваме гас од Србија во замена за струја

Читај повеќе

Нови 96 заболени од COVID-19, еден починат и 37 оздравени

Читај повеќе