Производи кои не смеете да ги внесете во ОАЕ, ризикувате затворска казна

Обединетите Арапски Емирати се познати по нивните строги закони за поседување дрога од каков било вид. Ако планирате да патувате таму, треба да бидете внимателни.

Ако не носите дрога или лекови со вас, тоа не значи дека не носите производ што содржи недозволена супстанца.

Некои козметички производи и е-цигари содржат канабидиол (CBD), супстанца што се содржи во растението марихуана и е строго забранета во ОАЕ.

Маслото со канабидиол (CBD) во кое не се состои психотропната состојка THC, стана многу популарна компонента на разни козметички производи поради неговото противвоспалително дејство.

Производи што може да содржат канабидиол (CBD) се сапуни, млека и лосиони за тело, креми за лице, моливчиња за очи и кармини – и сите овие легално се продаваат во земјите низ Европа.

Но, и најмала количина на канабидиол (CBD) во вашиот багаж може да ве чини најмалку четири години затворска казна во ОАЕ, затоа внимателно прочитајте го составот на вашата козметика или е-цигари пред да тргнете на патување во ОАЕ.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Над 60 нови случаи со COVID-19, еден починат

Read more

Живот

Малта дозволува влез за туристи од 1 јули, но не и за Македонија

Read more

Како никогаш да не бидете здодевен соговорник?

Read more

Anonymous се реактивираат, ќе ги разоткриваат злосторствата на полицијата

Read more

Почина славниот современ уметник Христо

Read more

Магазин

Неколку причини зошто треба да јадете ф’стаци

Читај повеќе
  • filter

Дали би летувале во двокатен автобус?

Читај повеќе

Брзо и лесно: Летна супа со зеленчук

Читај повеќе

Малта дозволува влез за туристи од 1 јули, но не и за Македонија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирина Шајк секси за Intimissimi

Читај повеќе

Четири знаци за ослабен имунолошки систем

Читај повеќе
  • play_arrow

Како никогаш да не бидете здодевен соговорник?

Читај повеќе
  • filter

Каде Римјаните граделе најмногу театри и амфитеатри?

Читај повеќе

Anonymous се реактивираат, ќе ги разоткриваат злосторствата на полицијата

Читај повеќе