Производи што не треба да се користат по истекот на рокот

По одредено време треба да се ослободите од некои работи. Иако мислиме дека некои производи ќе траат вечно, тие всушност имаат рок на траење.

Квасец

Квасецот има ограничен рок на траење кој варира во зависност од формата. Затворениот сув квасец може да се чува до 2 години, но по отворањето неговиот квалитет се намалува, па затоа треба да се употреби во рок од 4 месеци. Иако нивниот рок на траење е многу долг, по отворањето треба да ги користите што е можно поскоро бидејќи го губат квалитетот.

Бои за храна

Додека гел или паста боите може да се исушат со текот на времето и да изгубат дел од својата сила, течните бои за храна може да траат вечно. Иако е безбедна, бојата за храна со поминат рок може да не дава толку живописна боја како свежо нанесената боја за храна.

Оцет

Може да се користи за различни намени, вклучувајќи чистење и готвење, и има извонреден рок на траење. Иако оцетот технички никогаш не се влошува и е безбеден за употреба во секое време, за најдобар квалитет се препорачува да се користи во рок од 2 години од отворањето.

Маслиново масло

Маслиновото масло има рок на траење. Може да се чува до 2 години ако не се отвори, а отвореното шише треба да се искористи во рок од 6 до 12 месеци.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Живот

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Read more

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Read more

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Read more

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе