Прокељ со сланина по рецепт на Гордон Ремзи

Тајна состојката менува сè - прокељ направен по рецептот на Гордон Ремзи ќе им се допадне и на најпребирливите.

Прокељот е богат со протеини, диетални влакна, омега 3 и омега 6 масни киселини, витамини Ц, А, К, Е и Б комплекс, минерали, а најмногу се калиум, манган, бакар, калциум, железо и фосфор. Без разлика на бројните придобивки за организмот, голем број луѓе сѐ уште одбиваат да го јадат. Доколку правилно го подготвите, гарантираме дека сите ќе се воодушеват, а наш предлог е рецептот на Гордон Ремзи. Направете прокељ со сланина и печени костени, па дури и најпребирливите ќе го изедат.

Потребни состојки:

 • ½ кг прокељ
 • 200-300 гр сланина
 • 3-4 печени костени
 • малку кора од лимон
 • малку сок од лимон
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Отстранете 2-3 листови од површината, исечете го дното и преполовете го секој прокељ. Бланширајте во врела вода неколку минути. Загрејте ја тавата и истурете една лажица маслиново масло, па додадете ја сечканата сланина. Зачинете со сол и бибер. Процедете го прокељот и додадете ги во садот со сланината. Кон крајот додадете сечкани печени костени, а 10 секунди пред да го исклучите шпоретот додадете рендана кора од лимон и малку сок од лимон.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Рецепти

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Read more

Карамелизирано бело месо во слатко-кисел сос од пиво

Read more

Неодолив пилав со јагнешко и лук на узбекистански начин

Read more

Идеја за вечера: Тако шпагети со мелено месо

Read more
 

Магазин

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
 • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
 • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
 • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе