Здравје
Здраво и природно

Пролетен замор? Подигнете ја енергијата со овие три намирници

14. март 2017 - 13:01 | Кајгана

Наместо со кафе и останати напитоци натрупани со кофеин, енергијата можете да ја подигнете и по природен и здрав пат. Овие намирници ќе ви ја подобрат креативноста и работата на мозокот, ќе ви помогнат полесно да се фокусирате и ќе ви дадат енергија за цел ден.

Зелен чај

Зелечниот чај, освен што помага при слабеењето, има и аминокиселина теанин - позната и како хормон на среќата. Додека останатите аминокиселини им помагаат на мускулите, теанинот ја оптимизира функцијата на мозокот. Овој чај ќе ве опушти, а истовремено ќе ви ја подобри концентрацијата, па ќе имате доволно енергија за продуктивен и креативен остаток од денот.

Чисто говедско

Железото е многу битно бидејќи го снабдува телото со кислород и така создава енергија. Говедското е одличен извор на железо, па потрудете се доколку можете да го јадете три пати неделно.

Чоколада

Темната чоколада (онаа со висок удел на какао) ја подобрува функцијата на мозкот. Богата е со танин и теобромин кои ќе ви дадат обилна енергија. Кога се чувствувате изморено, направете си топло чоколадо со малку цимет и ванила и моментално ќе ви се подобри расположението.

Коментирај