Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Статусот на неутралност во Швајцарија наскоро би можел да се соочи со најголемиот тест во последните децении.

Швајцарското Министерство за одбрана им се приближува на западните воени сили како одговор на руската инвазија на Украина. Швајцарското Министерство за одбрана составува извештај за безбедносните опции кои вклучуваат заеднички воени вежби со членките на НАТО и испорака на муниција, изјави за Reuters Паелви Пули, шеф за безбедносна политика во швајцарското Министерство за одбрана.

Деталите за кои се разговара во швајцарската влада не се објавени.

„Може да има промени во начинот на кој се толкува неутралноста“, рече Пули во интервју минатата недела.

Министерката за одбрана Виола Амхерд, која е на патување во Вашингтон, рече дека Швајцарија треба поблиску да соработува со воената алијанса предводена од САД, но не и да ѝ се придружи, пренесоа швајцарските медиуми.

Неутралноста, која ја држеше Швајцарија надвор од двете светски војни во текот на 20 век, не беше цел сама по себе, туку имаше за цел да ја зголеми безбедноста на Швајцарија, рече Пули. Другите опции вклучуваат редовни состаноци на високо ниво меѓу командантите и политичарите од Швајцарија и НАТО, рече таа.

За влез во НАТО

Таквото зближување со алијансата би означило отстапување од внимателно негуваната традиција на незаземање страна, за која нејзините поддржувачи велат дека и помогнала на Швајцарија да напредува мирно и да ја задржи посебната посредничка улога, вклучително и за време на конфликтот на Западот со Советскиот Сојуз.

Се разговараше за идејата за полноправно членство во НАТО, но додека Шведска и Финска, земји кои исто така имаат историја на неутралност, се на работ на приклучување, Пули рече дека извештајот веројатно нема да препорача преземање на чекорот.

Извештајот треба да биде комплетиран до крајот на септември, кога ќе оди на разгледување во швајцарската влада.

Министерството за одбрана ќе придонесе и за поширока студија што ја подготвува МНР. Проектот ќе го разгледа усвојувањето на санкциите, извозот на оружје, муницијата и односот со НАТО од перспектива на неутралност, соопшти Министерството за надворешни работи.

Швајцарија не се борела во меѓународна војна од 1815 година, кога ја усвои неутралноста на Конгресот во Виена, со што завршија Француските револуционерни војни. Хашката конвенција од 1907 година предвидува дека Швајцарија нема да учествува во меѓународни вооружени конфликти, нема да ги фаворизира завојуваните страни помагајќи им со своите војници или оружје, ниту пак ќе им ја стави на располагање својата територија.

Неутралноста, содржана во уставот, и дозволува на Швајцарија право на самоодбрана и способност да ги толкува политичките аспекти на концептот кои не се опфатени со правната дефиниција.

Непријатност бидејќи Швајцарија не може повеќе да ѝ помогне на Украина

Концептот последен пат беше изменет на почетокот на 90-тите по распадот на Советскиот Сојуз, за ​​да се овозможи надворешна политика заснована на соработка со други земји во области како што се хуманитарна помош и помош при катастрофи.

Сепак, конфликтот во Украина ја оживеа дебатата за швајцарската неутралност, која сега е фокусирана на владините одлуки за воведување санкции кон Русија, но не дозволување извоз на швајцарска муниција од трети страни во Украина.

„Има многу непријатност бидејќи Швајцарија повеќе не може да придонесе за помош на Украина“, рече Пули.

Швајцарскиот претседател Игнацио Касис ја отфрли можноста за испорака на оружје за трети земји за поддршка на Украина, но - можеби покажувајќи поширок поглед на ова прашање - исто така рече дека неутралноста не е „догма“ и дека ако не се одговори на санкциите „ќе му помогне на агресорот“.

Швајцарија веќе има одредени врски со НАТО, а минатата година одлучи да купи најсовремени американски борбени авиони од петта генерација на повеќенаменски Lockheed Martin F-35A, кои ги купуваат или веќе ги користат некои членки на НАТО.

„Швајцарија не може да се приклучи на ниту еден сојуз поради неутралност. Но, можеме да работиме заедно и системите што ги купуваме се добра основа за тоа“, изјави министерот Амхерд за швајцарскиот јавен медиумски сервис.

Мерките што се разгледуваат би биле значаен чекор поблиску до НАТО за земја која не се приклучи на Обединетите нации до 2002 година и која произведува многу свои оружја.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Свет

Сериозна криза во Турција: Сиромаштијата расте, инфлацијата над 70%

Read more

Медведев: Секој упад на Крим ќе се смета за објава на војна против Русија

Read more

46 мртви мигранти најдени во камионска приколка во Сан Антонио

Read more

Усвоени измените со кои трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Read more
 

Вести

Газпром продолжува да испорачува гас за јужните европски земји преку „Турски поток“

Читај повеќе

Сериозна криза во Турција: Сиромаштијата расте, инфлацијата над 70%

Читај повеќе

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Читај повеќе

Медведев: Секој упад на Крим ќе се смета за објава на војна против Русија

Читај повеќе
  • play_arrow

46 мртви мигранти најдени во камионска приколка во Сан Антонио

Читај повеќе

Сончево и топло, попладне појава на пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Усвоени измените со кои трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Читај повеќе
  • play_arrow

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Читај повеќе

Одмазда за Калининград: Литванија изложена на голем сајбер напад од Русија

Читај повеќе