Промоција на безбедни семејни паркинг зони

Скопје, 27 февруари 2019 (МИА) – Во Скопје денеска ќе биде промовиран проектот „Безбедни семејни паркинг зони“ чија главна цел е да се подигне свеста за безбедност во сообраќајот на ранливите категории, особено на бремените жени и на возачите на возила во кои се превезуваат деца до тригодишна возраст.

Планирано е обележување на посебно паркинг-место на паркинзите, резервирано за бремени жени и возачи на возила во кои се превезуваат деца до тригодишна возраст. Возилата на целните групи ќе бидат обележани со налепници кои ќе се издаваат во времетраење од една година. Исто така, се планира и издавање на брошура со совети од медицински аспект.

– Статистиките покажуваат дека бројот на сообраќајни несреќи во кои се повредени родители или деца до тригодишна возраст се поразителни, па оттаму и нашата намера да го посветиме вниманието токму на овие целни групи, велат од Авто мото сојузот на Македонија, кои го спроведуваат проектот.

Проектот ќе се спроведува низ целата држава во текот на 2019 година.

реклама

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Read more

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Видео симулација докажа дека визирите не штитат од COVID-19

Read more

Македонија

Корона кризата ги извади на површина слабостите во домашниот туризам

Read more

Припадник на Алфите треба да сведочи во случајот „Монструм”

Read more

Ситуацијата со COVID-19 во Прилеп е сериозна, има сѐ помлади пациенти

Read more

Сончево и топло до 31°C, од утре заладување

Read more

Вести

Корона кризата ги извади на површина слабостите во домашниот туризам

Читај повеќе

Припадник на Алфите треба да сведочи во случајот „Монструм”

Читај повеќе

Ситуацијата со COVID-19 во Прилеп е сериозна, има сѐ помлади пациенти

Читај повеќе

Сончево и топло до 31°C, од утре заладување

Читај повеќе
  • play_arrow

Додека закрепнуваше во Берлин, во Русија сè му запленија

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Пронајдена мини лабораторија и стебла канабис во Визбегово, приведени 3 лица

Читај повеќе

Приведен скопјанец поради недозволена трговија со оружје и дрога

Читај повеќе

Земјотрес од 4,2 степенa во Истанбул

Читај повеќе