Промоција на книги од италијански автори на Неделата на италијанскиот јазик

Овогодинешната Недела на италијанскиот јазик ќе започне в понеденик, а низ книжарниците ќе има и промоција на книгите од италијански автори.

Фото: Филип Здравески / Кајгана

Италијанската амбасада во земјава денеска информираше дека од 18 октомври (понеделник) ќе се одржи традиционалната Недела на италијанскиот јазик.

Покрај прикажувањето на италијански филмови и предавања со онлајн вклучување на професори од Италија, годинава на задоволство на љубителите на пишаниот збор низ македонските книжарници ќе има промоција на достапните дела од италијански автори преведени на македонски јазик.

Како што информира Амбасадата, книжарници кои се вклучиле во акцијата се Култура, Матица, ТРИ, Академска Книга, Литература и Или Или.

Со секоја купена книга следува и подарок изненадување.

Тагови
реклама

Марихуана или алкохол: Што е поштетно?

Read more

Еврото какво што го знаеме наскоро заминува во историјата

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Првата капсула за евтаназија одобрена во Швајцарија

Read more

Култура

Фестивал на италијанска храна на плоштад „Македонија“

Read more

Почина актерот Славиша Кајевски

Read more

Театарот „Сенки и облаци“ се претстави на фестивал во Москва

Read more

Кире Лазаров ја промовираше автобиографијата „Секогаш на победа“

Read more
 

Вести

Првпат по 11 години Меркел не е меѓу највлијателните жени според Forbes

Читај повеќе

Полска воведува задолжителна вакцинација

Читај повеќе

Нови 375 случаи на COVID-19 од 2.744 тестирања , 507 оздравени и 9 починати

Читај повеќе

Русија повика да не се политизираат Олимписките игри

Читај повеќе

Сообраќајка кај Мавровка, повредени четири лица

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Зголемени трошоците на живот во ноември

Читај повеќе

Кривична против кавадарчанка, подигала пари од туѓа кредитна картичка

Читај повеќе

ИЈЗ: Намален бројот на новозаболени и на смртни случаи во текот на минатата недела

Читај повеќе

Мицкоски: Очекувам старт на преговорите со ЕУ за нешто повеќе од една недела

Читај повеќе