Промоција на првиот квир роман „Лето во кое те нема“ од Петар Андоновски

Александра Спасеска
/ 07.09.2020 / 12:23

Во рамки на програмата на Skopje Pride Weekend, вечерва ќе се одржи промоцијата на романот „Лето во кое те нема“ од Петар Андоновски.

Новиот роман на Андоновски е објавен во едицијата ПРОаЗА на издавачката куќа Или-Или. Дизајнот на корицата е на Вања Штркова.

„Лето во кое те нема“ е најавен како првиот квир роман во македонската книжевност, а се промовира набргу откако Андоновски ја доби Европската награда за литература за неговиот трет роман „Страв од варвари“.

Промоцијата ќе се одржи денеска, понеделник 7 септември, од 21 часот во ShortBus како дел од програмата на Skopje Pride Weekend.

За романот ќе зборуваат Ирена Цветковиќ и Румена Бужаровска.

Во однос на универзалните книжевни текови, Андоновски со своите романи го носи големиот свет во македонскиот јазик, промислувајќи го естетски релевантно и актуелно. Она што од една страна е врзаност на авторот со поднебјето, од друга страна се претвора во сензитивна мембрана преку која продираат големите нешта во малата книжевност. Андоновски зафаќа теми кои одамна (или никогаш) не се пишувани кај нас. Другоста, траумите, сексуалноста, престапите, осамите... како ореоли на луѓето од секојдневието. Просторот на делата на Андоновски најчесто не е или само делумно е наш, неговите романи речиси секогаш се населуваат или се поврзуваат со далечното, неодреденото,.. со морето и синиот бескрај и во оваа негова карактеристика се препознава отскокнување од локалното, но само во поетолошко-филозофска смисла. На тој начин, најнашето станува најсветско или обратното – најсветското станува најнаше. Токму во овој спој на нештата е неговата вистинска вредност и посебност во домашната книжевност.

Оливера Ќорвезироска

Во најновиот роман „Лето во кое те нема“ Андоновски повторно ни говори за борбата да бидеш свој, а не она што другите го очекувале од тебе или оној/онаа што си мислел дека треба да бидеш. Да бидеш ти – ти, пред себе, пред оние кои ги љубиш, пред оние кои те љубат, пред оние кои не те разбираат, пред целиот свет, тоа е предизвик за секој кој се обидува да ја осознае својата мисија во светот, но и секој кој упорно си го поставува прашањето „Кој сум јас?“.

Ана Мартиновска

„Лето во кое те нема“ е искрен, интимен и храбар роман кој проникнува во најмрачните и досега неискажаните понори на нашето општество. Оваа моќна приказна, раскажана со препознатливиот питок јазик на еден од нашите најбитни современи писатели, Петар Андоновски, отвора ново, ослободувачко поглавје во македонската книжевна традиција.

Румена Бужаровска

Петар Андоновски (1987, Куманово) е автор на: ,,Ментален простор" (поезија, 2008), ,,Очи со боја на чевли" (роман, 2013, три изданија), ,,Телото во кое треба да се живее" (роман, 2015, три изданија), ,,Страв од варвари" (роман, 2018, две изданија).

Добитник е на наградата Роман на годината на Утрински весник за романот ,,Телото во кое треба да се живее" и на Европската награда за литература за романот „Страв од варвари“.

реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Книги

Библиотека во Хелсинки е вистински рај за љубителите на книги

Read more

Нобел за литература доби поетеса која пишуваше за нејзините трауми

Read more

Избрани победниците на конкурсот за најдобар необјавен роман „ПЕГАЗ“

Read more

Направете сами: Креативна полица за книги

Read more

Магазин

  • filter

Нацртано: Нега на собните растенија на преминот кон ладна сезона

Читај повеќе

Принцот Хари: Дури со Меган го сфатив проблемот со несвесната расна пристрасност

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонски морбиден изум: Тросед кој се претвора во ковчег

Читај повеќе

КОРОНА симптом: Губењето на осетот за мирис е различно отколку кога сте настинати

Читај повеќе

Дали се супермаркетите безбедни места во време на пандемија?

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Бомбици од 3 состојки

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Читај повеќе

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Читај повеќе

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Читај повеќе