Промовиран нов роман за Александар Македонски - „Потрага по загубениот гроб“ од Панче Коцев

„Потрага по загубениот гроб“ е насловен дебитантскиот роман на Панче Коцев од Велес, кој синоќа беше промовиран во велешката библиотека „Гоце Делчев“.

На промоцијата, 24-годишниот автор рече дека делото е „триаголник скроен од наука, интрига и авантура“ – тројца еминентни професори по археологија, поранешни колеги на факултет, ги обединуваат своите сили во остварување на нивниот сон – да го пронајдат гробот на Александар Македонски.

– Потрагата започнува во Александрија, но по откривањето на неколку артефакти, тие се префрлуваат на европско тло, во Македонија. Марко, млад водич-кустос на археолошкиот локалитет Стоби, се приклучува во тимот и се покажува како клучен играч во истрагата, но запаѓаат во замка…, рече Коцев и најави најмалку две до три продолженија на книгата.

Извадоци од книгата читаше актерот Жарко Спасовски, а промоцијата беше збогатена со музички настап на виолинистката Елана Ѓорѓиевска, професорка во ОМУ „Стефан Гајдов“, и младата виолинистка - ученичката Марија Иванова.

реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Што е стрептококна инфекција од групата А, опасна за децата?

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Култура

29 години од смртта на Блаже Конески: Јазикот е нашата единствена целосна татковина

Read more

Кинотека со богата декемвриска понуда на европски класици и домашни филмови

Read more

Милчо Мисоски добитник на наградата „Караманов 2022“

Read more

Прогласени победниците на „Анимакс Скопје Фест“

Read more
 

Вести

Талибанците јавно егзекутираа човек за прв пат откако се вратија на власт

Читај повеќе

Уапсен велешанец поради напад на поранешна вонбрачна партнерка

Читај повеќе

Масовни отпуштања во технолошкиот сектор - дали се најава за подлабока криза?

Читај повеќе

Минималната потрошувачка кошничка во ноември 51.714 денари

Читај повеќе

Три опции како Путин ќе одговори на ограничувањето на цената на нафтата

Читај повеќе

Лажни се пријавите за бомби во училиштата и во Народна банка

Читај повеќе

Украина соопшти два услова за завршување на војната

Читај повеќе

Фон дер Лајен: Русија и Кина сакаат да го зајакнат својот статус на Западен Балкан

Читај повеќе

Спасовски: Пријавите за бомби се класичен пример на хибридни закани

Читај повеќе