Промовиран нов роман за Александар Македонски - „Потрага по загубениот гроб“ од Панче Коцев

„Потрага по загубениот гроб“ е насловен дебитантскиот роман на Панче Коцев од Велес, кој синоќа беше промовиран во велешката библиотека „Гоце Делчев“.

На промоцијата, 24-годишниот автор рече дека делото е „триаголник скроен од наука, интрига и авантура“ – тројца еминентни професори по археологија, поранешни колеги на факултет, ги обединуваат своите сили во остварување на нивниот сон – да го пронајдат гробот на Александар Македонски.

– Потрагата започнува во Александрија, но по откривањето на неколку артефакти, тие се префрлуваат на европско тло, во Македонија. Марко, млад водич-кустос на археолошкиот локалитет Стоби, се приклучува во тимот и се покажува како клучен играч во истрагата, но запаѓаат во замка…, рече Коцев и најави најмалку две до три продолженија на книгата.

Извадоци од книгата читаше актерот Жарко Спасовски, а промоцијата беше збогатена со музички настап на виолинистката Елана Ѓорѓиевска, професорка во ОМУ „Стефан Гајдов“, и младата виолинистка - ученичката Марија Иванова.

реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Култура

Отворен повик за мобилност на млади таленти од Западен Балкан на филмски фестивали

Read more

Објавен потесниот круг за регионалниот книжевен избор „Штефица Цвек“

Read more

Почесна „Златна рамка“ за Тони Михајловски, Владимир Анастасов и Марина Колоска

Read more

Златна рамка од 18 до 20 јуни во МКЦ: Нови македонски филмови, презентации, трибини

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Крмов до Мицкоски: Дадете заклетва без Северна

Читај повеќе
  • filter

Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Читај повеќе

Доларот зајакна, еврото ослабе

Читај повеќе

Трамп ги повика христијаните да гласаат за него: Само овојпат, после не ми е гајле

Читај повеќе

Времето сончево, попладне со услови за интензивен пороен дожд, ветер и град

Читај повеќе

Цените на нафтата се зголемија до 86 долари за барел

Читај повеќе

Сончево време со температури до 40°C, в понеделник краткотраен пороен дожд и грмежи

Читај повеќе

Како снема струја на Балканот?

Читај повеќе

Пресуда против најбогатото семејство во Велика Британија

Читај повеќе