Промовирана книгата „Ало Тончов – Бардот на велешката чалгија“ на Трајче Малинов

„Ало Тончов – Бардот на велешката чалгија“ е прва книга на м-р по музика професор Трајче Малинов. Промоцијата беше во организација на Општина Велес и Локалната библиотека „Гоце Делчев“. Во книгата е претставена чалгијата како музички феномен, автохтона за Велес и Македонија од 19 век па сѐ до денеска.

Покрај општите податоци за чалгијата, во ова стручно книжевно дело, претставен е ликот на Алексо (Ало) Тончов, како врвен инструменталист - виолинист, кој со својата мајсторија на инструментот и чалгиската свирка бил познат и признат во Велес и Македонија.

Како што појасни Малинов, книгата е со неколку поглавја, општ дел наменет за целата популација, како и стручна обработка на нотни примери, нивна метричка и формална структура.

Покрај пишаниот збор, во книгата на Малинов има бројни фотографии, мелографирани и нотирани примери од песните и ората што се изведувале на свадбите и веселбите, како и мелоритмичка обработка на истите.

Авторот на книгата Трајче Малинов за МИА информира дека книгата е настаната со работата на неговиот магистерски труд од 2008 до 2011 година

– Оваа книга е ризница за незаборавот - чалгијата, нешто драгоцено што е традиција во Велес и Македонија уште од 19 век па сѐ до ден денешен. Моментално во Велес има само две чалгиски тајфи и за жал чалгијата е во изумирање. Но, сепак, со оваа дело сакам да оставам траг за незаборавот на велешката чалгија, потенцира тој.

Тој појаснува дека има чалгии и во други македонски градови, но велешката чалгија е посебна затоа што е со оној традиционален чалгиски состав и инструментариум каков што само во Велес се користи, а го нема во другите градови.

Тој истакнува дека има четири чалгиски региони во земјава: битолски, охридски, велешки и скопски, каде што, вели Малинов, во секој регион се користеле различни инструменти.

– Велешкиот чалгиски регион е специфичен по инструментариумот пред сѐ од арапскиот свет: ќенането, лаута, ќанон, ут, дајре, освен кларинет и виолина, кои не се дел од тој инструментариум, а сепак се користат, вели тој.

Инаку, Трајче Малинов, кој свири кларинет со неговата група „Виртус“, има издадено два албума каде што се обработени најубави стари велешки чалгиски песни.

Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Култура

Уметниците Пандора Апостолоска-Саздовска и Сашо Саздовски изложуваат во Грал

Read more

Што сè видовме на Викенд на гордоста - Скопје 2024?

Read more

На конкурсот за годишни награди на Друштвото на писателите пријавени вкупно 35 дела

Read more

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Read more
 

Вести

Левица: Да се вклучи црвениот аларм поради екстремните температури

Читај повеќе

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Читај повеќе

Земјотрес во Скопје

Читај повеќе

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Читај повеќе

Говорот на бугарскиот генерал Терпешев на Второто заседание на АСНОМ

Читај повеќе

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Читај повеќе

Вулин: Големите сили ја фалат Македонија кога ги повредува Србите, но кога шумите ќе почнат да горат Србија е прва на помош

Читај повеќе

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Читај повеќе