Промовирана книгата „Турски документи за историјата на Македонија“ во Тетово

Во Тетово вечерва беше промовирана книгата „Турски документи за историјата на Македонија попис од XIX век – Скопски санџак, Тетовска каза 1832/33“ од авторите Аднан Шериф, Музафер Бислими и Миревете Ибраими од Државниот архив на Република Северна Македонија. Ова дело е прва книга и прв том, издадено на македонски и албански јазик.

– Станува збор за книга со документи од Османлиската држава за регистрација на населението од исламска вероисповед кои живееле во санџакот на Скопје односно казата на Тетово и околината. Османлиската држава луѓето не ги разликувала по етничка туку по верска припадност. Секогаш се воделе пописите во посебни дефтери, во посебен дефтер се водело муслиманско население, во посебен дефтер христијанско население, потоа и посебни дефтери еврејско и ерменско население, изјави Аднан Шериф, еден од авторите.

Покрај книгата за муслиманското население, подготвено е и друго дело за христијанското население.

– Османлиската држава не ја делела својата територија по држави на пример Македонија туку се делела денешна Македонија по три вилаети: Солунски, Скопски и Битолски. Сите вилаети ја опфаќале денешна Македонија и така работиме за прв пат скопскиот санџак а една од казите е тетовската каза. Се работи за огромен материјал за огромен простор така да како што ги разликува Османлиската Империја по дефтери, а станува збор за дефтерот број 5506, истакна Аднан Шериф.

Според авторите Османслиската држава и порано од 19 век водела евиденција на населението, но овој од 19 век е налик на денешните модерни пописи.

– Целта на пописите во Османлиската држава и водењето на населението во посебни дефтери била поради земањето на даноците и обврската за одење во војска. Муслиманите не плаќале арач или данок, но биле обврзани да служат војска. Христијаните не биле задолжени да служат војска, но плаќале данок како и другите кои биле од другите религии. Така утврдувале колку даноци ќе наплатат и колку луѓе ќе имаат за војската, рече Андан Шериф.

Во рамки на промоцијата беше и изложба на документи од Турција „200 илјади југословенски иселеници“ од Муртезан Солоџа за лица кои колективно добивале турски државјанства од 1956 до 1972 година.

реклама

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Трикови кои треба да ги знае секој кој кампува

Read more

Култура

Заев: Родната куќа на Конески во Небрегово е прогласена за спомен дом, како значаен споменик на културата

Read more

Античкиот Аударист на Кавадарци може да му носи приход од милион евра

Read more

Хераклеја Линкестис си го добива назад Римскиот пат

Read more

Вашите животи на сцена: Wonderland Theatre со повик до публиката да ги сподели нераскажаните приказни

Read more
 

Вести

Комисијата за заразни болести препорача продолжување на рестриктивните мерки

Читај повеќе

Облачно со повремен дожд и грмежи

Читај повеќе

Стигна првата пратка од 10.530 дози од вакцината Pfizer

Читај повеќе

Од утре аплицирање за поддршка на платите и детали за шестиот антикризен пакет

Читај повеќе

Филипче: Младиот Иле полека заздравува

Читај повеќе

Костадиновска Стојчевска тврди дека не сторила кривично дело, Битиќи со поддршка: „И јас сум Бисера“

Читај повеќе

СЗО ја продолжува меѓународната здравствена вонредна состојба

Читај повеќе

Ново истражување покажа ефикасност од 97,6% на Спутник V

Читај повеќе

Главниот координативен кризен штаб предлага до Владата тековните мерки да продолжат до 27 април

Читај повеќе