Пронајден тест кој детектира сепса во рок од 10 минути

Брзиот тест за анализа на крвта може да направи револуција во дијагностицирањето на сепса. Тестот го развија научниците на компанијата кои го измислија и тестот за бременост, а потребни се 10 минути за да се анализираат протеините кои покажуваат дали во организмот има сепса.

Секој час по доцното откривање на сепса се зголемува ризикот од смрт за 7 проценти, а раната дијагноза е клучна.

Со досегашните тестирања, потребни се три дена за да се добијат резултати дали пациентот е заболен од сепса.

Новиот тест ја детектира сепсата со неколку капки крв за неколку минути. Научникот Паул Давид, истиот научник кој ги измисли и првиот едноставен тест за бременост во 1980 година, го измисли и тестот за сепса заедно со научниците од неговата компанија Mologic, пишува Daily Mail.

Додека тестот за бременост трага по клучните хормони од матката и покажува линии на тестот, Mologic трага за протеини во крвта кои ја означуваат сепсата.

Шест протеини кои ги произведува имунолошкиот систем за да се бори против инфекции, идентификувани се во текот на седумгодишното тестирање на примероци од околу 1000 пациенти. 

Густината и примерокот кои ги анализира преносниот читач дава резултати во рок од 10 минути.

Во лабораторијата овој тест детектираше 80 случаи со сепса.

Засега се врши тестирањето на 550 пациенти кои се сместени на интензивна нега во лондонската болница за да ги потврдат прелиминарните резултати.

Се очекува дека овој тест може да се употребува за широка употреба во 2021 година.

реклама

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Read more

Наука

Решена мистеријата за смртта на 330 слонови во Боцвана

Read more

НАСА: Откривањето фосфин на Венера води кон можноста за вонземски живот

Read more

Пронајдени можни знаци на живот на Венера

Read more

Совршено сочувани тела на мечки од пред 39.000 години

Read more

Гик

Решена мистеријата за смртта на 330 слонови во Боцвана

Читај повеќе
  • play_arrow

Познато дали видеоигрите за PS3 ќе бидат достапни за PlayStation 5

Читај повеќе
  • filter

Realme го претстави евтиниот смартфон C17 со одлична батерија

Читај повеќе
  • play_arrow

Што е најинтересно меѓу новитетите во Android 11?

Читај повеќе

Домејн за Pirate Bay продаден за 50.000 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за iOS 14: Како да ставите повеќе фото виџети на вашиот iPhone?

Читај повеќе
  • play_arrow

TikTok останува во САД, но под целосна контрола на Американците

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Читај повеќе