Пронајден венчален прстен кој Британка го изгубила пред 50 години

На Британката Пеги МекСвин ѝ е вратен венчалниот прстен што го изгубила пред 50 години на земјиште каде што се одгледувале компири.

„Беше малку така емотивно“, рекол Доналд МекФи, зборувајќи за тоа како се случило да го пронајде и врати прстенот.

МекСвин, која сега има 86 години, верува дека прстенот ѝ паднал од прстот додека берела компири. Откако МекФи, кој знае да користи детектор за метални предмети, во разговорот на соседот на МекСвин дознал дека прстенот е изгубен, тргнал во потрага по него.

Три дена го барал во област која стана популарна локација за дружење. Таму биле закопани голем број лименки во кои биле ставана прстен, па поради тоа потрагата била отежната.

„Барав три дена и ископав 90 дупки. Тешкотијата беше што таму беа закопани голем број прстени. На третиот ден од потрагата го најдов. Бев целосно запрепастен. Пребарав површина од 5.000 квадратни метри. Шансата беше 1 од 100.000 да го најдам, но го најдов. Технологијата ми помогна, но имав и среќа“, рече МекФи.

Веднаш го однел прстенот кај сопственичката. Според него, пртсенот бил во беспрекорна состојба.

„Таа го стави на прстот и одлично ѝ прилегаше“, додава тој.

МекСвин биле убедена дека никогаш нема да го најде.

„Тој дојде пред вратата и рече: 'Имам нешто да ти покажам'. Тоа беше прстен. Не можев да верувам, но се случи. Мислев дека никогаш повеќе нема да го видам“, вели таа.

Нејзиниот сопруг Џон, со кој била во брак од јули 1958 година, починал пред неколку години. На едно патување и подарил нов прстен.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Живот

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Read more

Сексот и спиењето нѐ прават посреќни од зголемување на платата

Read more

Памела Андерсон се разведува по петти пат

Read more

Прекраснa и непредвидливa: Откријте сѐ за жената Водолија

Read more
 

Магазин

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Читај повеќе

Фит и во форма: Дали имате кондиција колку вашите врсници?

Читај повеќе

Трета, четврта, петта... Дали пречестото вакцинирање против ковид е штетно?

Читај повеќе

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Читај повеќе

Која храна најмногу го стимулира растот на косата?

Читај повеќе

Какви мажи привлекувате според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Eдноставни правила за совршени јајца на око

Читај повеќе

Хенри Кавил сподели фитнес совети за сите почетници

Читај повеќе

Девојче во Русија преживеа снежна бура гушкајќи куче цела ноќ

Читај повеќе