Пронајдена дрога кај две лица од скопско Арачиново

Скопската полиција во координација со Основното јавно обвинителство – Скопје извршила претрес на дом и други простории во скопското село Арачиново, поради сомнение за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори.

Како што стои во соопштението на ОЈО-Скопје, во текот на вчерашниот ден по претходно добиени оперативни сознанија, а врз основа на издадена наредба за претрес, извршен бил претрес во домот и другите помошни простории кај две лица, при што биле пронајдени различни пакувања со околу 150 килограми разновидни материи, за кои се претпоставува дека се наркотични дроги.

По наредба на надлежен јавен обвинител, пронајдените материи биле предадени на вештачење на одделот за криминалистичко-технички испитувања и вештачења при МВР, се наведува во соопштението.​

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Хроника

Опожарени две возила во Скопје

Read more

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

До ОЈО Скопје поднесен соодветен акт за „бесправно градење“ кај „Мавровка“

Read more

Малолетничка уценувана и во повеќе наврати силувана од 24-годишен маж

Read more

Вести

Опожарени две возила во Скопје

Читај повеќе

Северна Македонија во третиот степен на препорака за патување на Стејт Департментот

Читај повеќе

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Читај повеќе

Нови 155 случаи од 1.845 тестирања, двајца починати и 127 оздравени

Читај повеќе

Половина од анкетирани родители, директори и наставници сметаат дека треба да се продолжи со наставата во училиште

Читај повеќе

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

Читај повеќе

До ОЈО Скопје поднесен соодветен акт за „бесправно градење“ кај „Мавровка“

Читај повеќе

Вучиќ: Со Приштина сакаме суштински разговори, во септември ќе барам исполнување на договорот за ЗСО

Читај повеќе

Во Геријатриската болница уште 10 нови позитивни на COVID-19, сите асимптоматски

Читај повеќе