Пронајдена најголемата змија во светот

Во амазонската прашума е откриена најголемата змија во светот, долга седум метри и тешка 200 килограми.

Професорот Брајан Фрај од Универзитетот во Квинсленд предводеше тим кој фати и проучуваше неколку примероци на новоименуваната северна зелена анаконда (Eunectes akayima), лоцирана во регионот Бамено на територијата Баихуаери Ваорани во Амазон.

На неверојатната снимка што холандскиот биолог Фрик Вонк ја објави на Instagtam, тој плива покрај огромната анаконда.

Досега, само еден вид зелена анаконда, наречена и џиновска анаконда, е идентификувана во Амазон.

Сепак, северната зелена анаконда е потврдена како посебен вид во нова студија, објавена во списанието Diversity овој месец.

„Со 14 научници од девет земји откривме дека најголемите змии припаѓаат на различни видови. Иако изгледаат речиси идентично, генетските разлики меѓу нив се 5,5 отсто, што е огромна стапка. За споредба, луѓето и шимпанзата генетски се разликуваат само за два отсто“, вели професорот Фрај.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Наука

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Read more

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Read more

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Read more

Поларниот вртлог одеднаш го промени правецот – оди во „рикверц“

Read more
 

Гик

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Читај повеќе