Пропадна и трета американска крипто банка

Регулаторите ја затворија Signature Bank откако нејзините акции паднаа по пропаѓањето на Silicon Valley Bank.

Signature Bank со седиште во Њујорк синоќа беше затворена од американските регулатори, со што стана трет неуспех во банкарската индустрија во САД за помалку од една недела.

Според заедничкото соопштение на Федералните резерви, Министерството за финансии на САД и Федералната корпорација за осигурување на депозити (ФДИЦ), заемодавачот „бил затворен од неговиот државен чартер орган“.

Соопштението од регулаторите беше издадено за објавување на нова програма за итни случаи за заштита на штедачите на пропаднатите банки. Објаснија дека ќе направат „исклучок од системски ризик“ и за Signature и за Silicon Valley Bank (SVB), заемодавец фокусиран на технологија и старт-ап кој беше затворен по банкарското работење минатата недела, дозволувајќи им на клиентите на двете банки да имаат целосен пристап до нивните депозити.

„Депонентите [на SVB] ќе имаат пристап до сите нивни пари почнувајќи од понеделник, 13 март... Објавуваме сличен исклучок од системски ризик за Signature Bank... сите штедачи на оваа институција ќе бидат цели. Како и со резолуцијата на Silicon Valley Bank, даночниот обврзник нема да сноси загуби“, велат регулаторите, додавајќи дека тие ќе го користат фондот за осигурување на депозити на ФДИЦ за целосна заштита на сите штедачи, и осигурени и неосигурени.

Signature беше голем заемодавател на крипто индустријата. На 31 декември имаше 110,4 милијарди долари во вкупна актива и 88,6 милијарди долари во вкупни депозити, според пријавата за хартии од вредност. Официјални лица од државата Њујорк рекоа дека потегот за затворање на банката е направен „со оглед на пазарните настани“ во обид да се заштитат клиентите на банките и финансискиот систем. Во пресрет на колапсот на SVB минатата недела, Signature исто така забележа пад на нејзините акции по одливот на депозити.

Колапсот на Signature е трет значаен неуспех во американската банкарска индустрија во изминатата недела. Silvergate со седиште во Калифорнија, крипто-фокусиран, минатата среда беше првата што ја објави својата претстојна ликвидација, по што следеше експлозијата на SVB во петокот - најголемиот колапс на американска банка од финансиската криза во 2008 година. Неуспесите на банките предизвикаа загриженост за здравјето на банкарскиот систем на целата територија на САД, при што многу други заемодавачи забележаа пад на нивните акции.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Read more

Бизнис

По Волстрит, паднаа и европските берзи

Read more

Цантралната банка на САД ги покачи каматните стапки и покрај глобалните банкарски потреси

Read more

Меѓународната банкарска криза и глобалната економија

Read more

Американскиот долар ослабе во однос на еврото

Read more
 

Вести

Спречен транспорт на дрога вредна 100.000 евра, претреси во Арачиново, приведени двајца дилери

Читај повеќе

Се прават анализи кои цени можат да се ограничат, без да има дисбаланс на пазарот

Читај повеќе

Поскапе патарината во Србија

Читај повеќе

При полициска акција на наплатна рампа кај Тетово запленето големо количество дрога

Читај повеќе

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ковачевски ја повика Бугарија да ги почитува пресудите на Судот за човекови права во Стразбур

Читај повеќе

Очекуваниот животен век во ЕУ намален во 2021 година на 80,1, кај нас на 73,2 години

Читај повеќе

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена за скенирање до 2.100 денари

Читај повеќе

Кој всушност користи муниција со осиромашен ураниум и колку е таа опасна?

Читај повеќе