Пропагандистот на Путин ја нарече Србија „последна к*рва“

Сергеј Мардан, ултранационалист и еден од водечките пропагандисти на Путин, отворено ја навреди Србија по информациите дека ѝ продала на Украина оружје во вредност од 800 милиони евра.

Тој рече дека гранати во вредност од 800 милиони евра, извезени од Србија на Запад, на крајот биле испукани врз руските позиции во Вулхедар, Бахмут, Работин и други места.

„После ова, Србија ја сметате за братска земја? Ние немаме браќа низ светот, проклети нека се. Србија се однесува како последна к*рва, тоа е неспорно“, рече Мардан.

Претходно Мардан предизвика реакции кога рече дека Русија е империја и дека империите може да бидат само воени држави, а воените држави мора да се борат. Тој рече и дека Русија е опкружена со варвари, што не предизвика добри реакции во Кина.

Financial Times ја објави информацијата дека Србија од почетокот на руската инвазија на Киев индиректно, преку други земји, извезла гранати во Украина во вредност од 800 милиони евра.

Весникот пишува дека Србија дискретно ја зголемува продажбата на муниција на Запад со зајакнување на одбраната на Украина, иако таа е само една од двете европски земји кои не се приклучија на западните санкции против Русија.

Вучиќ потврди дека информациите за вредноста на муницијата се претежно точни, прикажувајќи ја продажбата како деловна можност.

„Ова е дел од нашето економско заживување и важно за нас. Да, ние ја извезуваме нашата муниција. Не можеме да извезуваме во Украина или во Русија, но имаме многу договори со Американците, Шпанците, Чесите и други. Што прават тие потоа со нив, тоа е нивна работа“, рече Вучиќ.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Свет

Twitch го врати профилот на Доналд Трамп

Read more

Колумбија ги забрани борбите со бикови

Read more

Светот во неделата ја достигна највисоката температура досега забележана

Read more

Етна повторно исфрла пепел и лава, откажани сите летови во Катанија

Read more
 

Вести

Twitch го врати профилот на Доналд Трамп

Читај повеќе
  • play_arrow

Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

Читај повеќе

На домашна забава во Радишани тинејџер почина од струен удар, излегол од базен и сакал да пушти музика

Читај повеќе

Колумбија ги забрани борбите со бикови

Читај повеќе

Светот во неделата ја достигна највисоката температура досега забележана

Читај повеќе

Полицаец од Скопје го оставил полициското куче 1,5 час во паркиран автомобил, животното се загушило

Читај повеќе
  • play_arrow

Немојте да го разочарате народот – Мицкоски за заменик-министрите вели дека се нови лица во политиката кои можат да донесат свежи идеи и енергија

Читај повеќе

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Читај повеќе

Етна повторно исфрла пепел и лава, откажани сите летови во Катанија

Читај повеќе