Просечната нето плата во февруари 24.192 денари

Скопје, 19 април 2019 (МИА) – Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари 2019 година, изнесува 24.192 денари и бележи раст од 4,5 отсто во однос на февруари лани, објави Државниот завод за статистика.

Зголемувањето  се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите дејности на здравствена и социјална заштита за 11,6 отсто, транспорт и складирање за 10 отсто и земјоделство, шумарство и рибарство за 8,5 отсто.

Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите рударство и вадење на камен за 10,3 отсто, снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 10 отсто и транспорт и складирање за шест отсто.

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во февруари 2019 година изнесува 35.901 денар.

реклама

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Read more

Македонија

Повторно протест ако не се укине одлуката за превоз на 50 проценти во автобусите

Read more

Доминира ставот училиштата да се отворат

Read more

Преговори за нова Влада, средби и првични пораки меѓу партиите

Read more

Намален бројот на новозаразени со COVID-19, активни 3.428 случаи

Read more

Вести

Американско разузнавање: Русија насочена да му наштети на Бајден, Кина сака Трамп да загуби

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист, возачот на автомобилот побегнал од местото на несреќата

Читај повеќе

Повторно протест ако не се укине одлуката за превоз на 50 проценти во автобусите

Читај повеќе

Доминира ставот училиштата да се отворат

Читај повеќе

Јована Матевска Атанасова е добитничка на наградата за најдобар расказ „Живко Чинго“

Читај повеќе

Преговори за нова Влада, средби и првични пораки меѓу партиите

Читај повеќе

Намален бројот на новозаразени со COVID-19, активни 3.428 случаи

Читај повеќе

АЕК: Засега нема промени во цените на комуникациските услуги

Читај повеќе

Имаме 4,2 болнички кревети на 1.000 жители

Читај повеќе